Výbuch ČSSD! Generál Blaško zvolen. Saša Vondra také. Štětina končí. Vyhrál Babiš. Bez práce i lidovec Svoboda

26. 5. 2019 23:14

Volební účast 28,72 procenta. Tato účast přinesla vítězství hnutí ANO Andreje Babiše, které získalo šest mandátů a 21,2 procenta.

Výbuch ČSSD! Generál Blaško zvolen. Saša Vondra také. Štětina končí. Vyhrál Babiš. Bez práce i lidovec Svoboda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Generálmajor v záloze Hynek Blaško
reklama

„Dovolte mi poděkovat všem spolupracovníkům,“ prodlužoval napětí krátce po 23. hodině předseda ČSÚ Marek Rojíček. Následně zrekapituloval i to, kdo vlastně v evropských volbách kandidoval. Volební účast v Česku byla překvapivá – 28,72 procenta.

Anketa

Jste spokojeni s výsledky evropských voleb v ČR?

24%
76%
hlasovalo: 7091 lidí

Volby vyhrálo hnutí ANO s 21,2 procenta. Babišovci si odnesli šest mandátů (Dita Charanzová, Radka Maxová, Martina Dlabajová, Ondřej Kovařík, Martin Hlaváček, Ondřej Knotek). Premiér Andrej Babiš (ANO) označil výsledek za skvělý. Výsledku si považuje i proto, že k němu došlo přes sprostou antikampaň, která podle jeho slov byla proti jeho hnutí vedena. „Chtěl bych poděkovat všem občanům, kteří nás volili. Považuji to za skvělý úspěch. Jela tady na nás intenzivní kampaň. Těch mýtusů, kterých proti nám bylo použito... mýtusy o potravinách, pekárně, řepce... kampaň jela velice intenzivní. Všichni naši soupeři také jeli Antibabiše,“ poznamenal Babiš s tím, že jej mrzí, že konkurenti nezapomněli na Antibabiše ani dnes. „Máme jen 21 poslanců ze 750 poslanců... a pokud nejsme schopni vystupovat jednotně a bojovat za Českou republiku, je mi to velice líto,“ podotkl Babiš. 

„Ale no, nepovedlo se, vyhráli jsme,“ nechal se slyšet Babiš a znovu zopakoval, že tady před volbami byla slyšet skutečně řada mýtů. „Ta kampaň byla vylhaná, sprostá,“ rozhorlil se nad některými příspěvky médií ještě v den voleb Babiš. „Mýtus o řepce, jak o tom hovoří Nova. Mýtus o biopalivách. Média nechtějí slyšet pravdu,“ sdělil Babiš. „Odvolil jsem v Průhonicích a ty známé antibabišovské pořady České televize mě hned terorizovaly. Kyperská firma Seznam vydala asi 47 negativních zpráv, sprostě lhali,“ dodal Babiš.

„Nejsme promigrantský,“ rozčílil se také Babiš a poukázal na to, jak jednal s Viktorem Orbánem, maďarským premiérem, a díky tomu byly zrušeny kvóty. 

Následně Babiš také pochválil svoji vládu a uvedl, že není důvod mít obavy o tuto zemi. „Na vládu tyto volby nemají žádný vliv. O vládě rozhoduje naše Sněmovna,“ dodal Babiš k debaklu ČSSD.

Český premiér se pak rozčílil nad dotazem České televize, kdy podle redaktora zvítězila opozice a Babiš by těžce skládal vládu. „Ten váš dotaz je v atmosféře: všichni musíme Babiše zlikvidovat. A když jsem viděl tiskovku ODS, kdy nedokázali zapomenout na Babiše a potřebují si kopnout... a to chce být Zahradil spitzenkandidát? Vždyť Babiš sedí v Evropské radě...,“ rozčílil se Babiš. 

Skokan Vondra do europarlamentu

Občanští demokraté získali 14,5 procenta (skokanem zde je exministr obrany Alexandr Vondra), Piráti 14 procent. Předseda strany Ivan Bartoš považuje výsledek za úspěch, i přestože nezískala 20 procent, což bylo její ambicí. „Dosáhli jsme další mety v české politice,“ uvedl na tiskové konferenci. Strana vyšle do Evropského parlamentu tři zástupce (Mikuláš Peksa, Marcel Kolaja, Markéta Gregorová).

Kromě Alexandra Vondry v Evropském parlamentu usednou za ODS Evžen Tošenovský, Veronika Vrecionová a lídr Jan Zahradil. Předseda ODS Petr Fiala sice pogratuloval vítězi voleb, hnutí ANO a Andreji Babišovi, ale sdělil, že doufá, že to je naposledy. „Přichází čas změny a jsme připraveni na to, abychom byli ještě silnější,“ sdělil jasně Fiala.

11,7 procenta a tři mandáty si odnesla koalice STAN+TOP 09. Svůj post tak udrželi předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, Stanislav Polčák i Luděk Niedermayer. Ten je vítězem v počtu získaných hlasů, jichž si odnesl přes 67 tisíc. „Zisk tří mandátů považuji za obrovsky dobrý výsledek,“ nechal se slyšet Jiří Pospíšil.

Blaško: První je pro mě moje vlast

Páté místo patří SPD Tomia Okamury s 9,1 procenta a dvěma mandáty. Europoslancem tak je například generálmajor ve výslužbě Hynek Blaško, jenž obdržel čtvrtý nejvyšší počet hlasů. „Je to pro mě zavazující. Na prvním místě je pro mě moje vlast. Až potom je všechno ostatní,“ sdělil Blaško a poděkoval voličům za důvěru. Skočil do Evropského parlamentu z 8. místa. „Tu důvěru, kterou mi dali, tak je určitě nezklamu,“ dodal.

Za SPD v Evropském parlamentu usedne také exministr zdravotnictví za ČSSD Ivan David.

Rozhovor s Hynkem Blaškem si můžete přečíst ZDE a ZDE.

„Jsme rádi, že se můžeme zúčastnit práce v Evropském parlamentu,“ sdělil lídr SPD Tomio Okamura. Chce se ihned zapojit do práce v Evropském parlamentu. „Dostal jsem osobní gratulaci od Marine Le Penové,“ pochlubil se dále Okamura. „Jsme strana, která nerozděluje společnost, naopak ji spojujeme,“ dodal Okamura. SPD má podle něj pevné místo na české politické scéně. Výsledek je podle očekávání strany. Okamura se ve svých slovech vymezil proti migraci a islamizaci. Zároveň se také velmi rázně vymezil proti současné eurokomisařce Věře Jourové.

Na šestém místě jsou lidovci se dvěma mandáty a 7,2 procenta. Do lavice Evropského parlamentu tak nezasedne lídr kandidátky Pavel Svoboda. Mandát obhájili Tomáš Zdechovský a Michaela Šojdrová. Předseda lidovců Marek Výborný poděkoval za hlasy. „Výsledek je pro nás úspěchem, získali jsme o 21 tisíc hlasů více. Chtěl bych poblahopřát zvoleným europoslancům,“ pogratuloval Výborný. 

V Evropském parlamentu naopak končí Jaromír Štětina, který kandidoval za nově vzniklou stranu Evropa společně. Poslední se do Evropského parlamentu dostali už jen komunisté s jedním mandátem (Kateřina Konečná).

Česká strana sociálně demokratická ve volbách propadla. Podle Jana Hamáčka, předsedy strany, tak musí být restart strany silnější. „Napřeme své úsilí směrem ke krajským volbám,“ sdělil Hamáček s tím, že jde o tvrdou ránu pro sociální demokracii. Osobní odpovědnost vyvozovat nechce, odvolává se na výsledky sjezdu strany, která dala vedení sociální demokracie příslušný mandát.

Sociální demokraté získali 3,95 procenta hlasů. Neobhájili tak ani jedno ze čtyř dosavadních křesel.

Českou Poslaneckou sněmovnu budou muset po úspěchu v evropských volbách opustit poslankyně Maxová (ANO), Vrecionová (ODS) a poslanec Peksa (Piráti).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soros posílá 220 milionů dolarů do černošských organizací. Český politik tuší, co za tím je

21:45 Soros posílá 220 milionů dolarů do černošských organizací. Český politik tuší, co za tím je

Multimiliardář George Soros se rozhodl „investovat“ 220 milionů dolarů do černošských organizací a v…