Vyháníte je z obcí. Nelze jim brát dávky. Nový zákon prý protiústavní

12.07.2021 9:25 | Ze sítí

Poslanci souhlasili se strháváním neuhrazených pokut ze sociálních dávek, jak ho navrhla ODS. Sociolog Daniel Prokop na tomto návrhu nenechal nit suchou. „SPOLU vytvořili nástroj, který bude zneužitelný pro účelovou šikanu, vyhánění lidí z obcí a převádění dávek do obecního rozpočtu,“ zasadil sociolog Prokop úder pravicové koalici Spolu, čili koalici ODS, lidovců a TOP 09.

Vyháníte je z obcí. Nelze jim brát dávky. Nový zákon prý protiústavní
Foto: Repro Interview ČT24
Popisek: Sociolog a člen Národní ekonomické rady vlády Daniel Prokop

Anketa

Pokud denní počet nakažených covidem-19 opět vzroste do tisíců, budete pro zavírání restaurací a obchodů?

37%
hlasovalo: 9422 lidí

Poslanec Martin Kupka oznámil, že ODS prosadila důležitou změnu.

„Dnes se nám podařilo prosadit zavedení pravidla ‚3krát a dost‘. Lidem, kteří se opakovaně dopustí nejzávažnějších přestupků, jako jsou krádeže nebo násilí, se budou pokuty strhávat z dávek. I lidé odkázaní  na sociální dávky musí mít motivaci chovat se v souladu se zákonem!“ napsal zákonodárce.

Sociolog Daniel Prokop zákon zkritizoval a poukazuje na to, že dávky bude možné zabavovat nejen za závažné přestupky, ale také za drobnosti. „Toto není pravda. Zákon umožňuje zabavit hmotnou nouzi i za přestupky jako ‚znevážení postavení úřední osoby‘, ‚jinému ublíží na cti tím, že ho zesměšní‘, ‚se vůči jinému dopustí schválnosti‘. I za porušení libovolně vymyšlených vyhlášek pořádání akcí,“ upozorňuje Prokop.

A pokračoval v kritice.

„SPOLU vytvořili nástroj, který bude zneužitelný pro účelovou šikanu, vyhánění lidí z obcí a převádění dávek do obecního rozpočtu. Navíc nevím, jak zabavovaní dávek v hmotné nouzi za minoritní přečiny a navíc jinou osobou v domácnosti může projít u ÚS – viz článek 30 Listiny,“ nešetřil tvrdými slovy.

Konstatoval, že zákon může poškodit věřitele a lidem to zkomplikuje možnost bydlet.

Daniel Prokop promluvil

Prokop má za to, že zákon z dílny ODS bylo možné zcela vynechat a využívat jiných nástrojů.

„Deklarovaný záměr toho zákona lze realizovat lépe a bez vedlejších účinků. U rodin zanedbávajících vzdělávání lze převést přídavek na děti na školu (zvláštní příjemce) – alespoň jde na vzdělávání dítěte a nesaturuje pouze rozpočet obce. U vymáhání pokut je IMHO na zvážení úprava systému nezabavitelných minim, které dnes tvoří destruktivní podmínky pro samoživitelky, důchodce a relativně vysoké hranice pro velké rodiny, jimž se moc nesráží. Obce mohou používat i ‚omezující opatření‘ (zákaz vstupu do hospod),“ napsal Prokop. 

Daniel Prokop promluvil

A jako by to nestačilo, sociolog udeřil na ODS ještě jednou. A tentokrát nešetřil ani hnutí ANO. Doporučuje snížit zdanění práce; jenže to je podle něj něco, co ANO a ODS odmítly udělat.

„Samozřejmě jsou i lepší řešení – třeba snížit zdanění levné práce, což ale ODS a ANO nechtěly a raději udělali 100 mld. sekeru, která chudým nepomohla. Nebo zrušení segregovaných škol – často v obcích, které vedou strany, co jim při zabavování dávek ‚záleží na vzdělání‘,“ pravil Prokop.

Daniel Prokop promluvil

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti a vyvlastňování bytů. Poslanec dal průchod upřímnosti a koaliční partner zuří

23:32 Piráti a vyvlastňování bytů. Poslanec dal průchod upřímnosti a koaliční partner zuří

Novou debatu o postoji Pirátské strany k vyvlastňování, které se strana snaží vytrvale dementovat, s…