Vyhrocená debata v prestižních západních médiích po masakru v Paříži. Čtěte

08.01.2015 10:47 | Zprávy

Komentátoři z hlavních světových deníků se dnes samozřejmě věnovali včerejší tragické události, při které zemřelo několik členů redakce satirického týdeníku Charlie Hebdo. Většina z nich vyzývá k obraně svobody slova, jiní přiznávají, že mají strach.

Vyhrocená debata v prestižních západních médiích po masakru v Paříži. Čtěte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Modlící se muslimové

Dan Hodges z konzervativního britského deníku Telegraph přiznává, že chtěl ze solidarity se zemřelými novináři sdílet na Twitteru sdílet jejich karikaturu proroka Mohameda. Nakonec však tento tweet smazal. Přiznává, že dostal strach. „Na toto téma se v příštích dnech objeví spoustu komentářů. Jejich autoři nás budou přesvědčovat o tom, že pero je silnější než meč. Rovněž budou tvrdit, že teroristé nikdy nezvítězí.“, předvídá Hodges a dodává, že si budeme lhát do vlastní kapsy. „Teroristé ve skutečnosti zvítězili. Podařilo se jim zavraždit autory komiksů. Já jsem navíc skutečně svůj tweet stáhl a byl jsem ostatními označen za zbabělce. Ano, jsem zbabělec. Také jsem věřil, že pero je silnější než meč. Ale pouze do včerejška.“, konstatuje Hodges.

celý text v britském deníku Telegraph je k dispozici ZDE

„Pokud chceme žít ve svobodné společnosti, měli bychom se bránit před lidmi, kteří nám chtějí vzít svobodu slova se zbraní v ruce.“, píše dále Hodges. Podle britského novináře je na čase začít uvažovat o tom, jestli by neměly mít příslušné úřady větší přístup do naší soukromé emailové komunikace. Připomíná v této souvislosti vyjádření britského ministerského předsedy Davida Camerona, který v loňském roce zmínil, že stáhne svůj návrh zákona, podle kterého by získaly zpravodajské služby přístup k osobním datům Britům. „Slyšeli jsme, že by tím byla narušena snaše svoboda. To je mylná interpretace. Zapněte si dnes televizi a podívejte se, jak vypadá skutečné pošlapání svobody slova!“, apeluje Hodges.

Jeho kolegyně z britského levicového deníku Guardian Suzanně Mooreová upozorňuje na to, že cílem teroristů není zabít jednotlivce, ale liberální ideje a pocit svobody. Těchto událostí se podle jejího názoru vždy snaží pro své cíle využít i pravicové strany a konkrétně jmenuje UKIP, Národní frontu Marine Le Penové a německou Pegidu. „Rozhodně však nejde o střet civilizací, jak se nám snaží tvrdit. Jde pouze o pokračující konflikt mezi liberálními hodnotami a malou částí náboženských fanatiků. Ti chtějí, abychom měli strach vyjádřit své názory. Proti tomu musíme bojovat. Nesmíme si však myslet, že jsou všichni muslimové fašisty.“, nabádá Mooreová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Naše země nevzkvétá

Myslíte, že viníkem toho, proč lidé odchází za lepším na západ je EU? Podle mě jsou na vině tyto vlády a hlavně ti, co tu vládli před rokem 89. A z čeho vychází teze, že bysme byli bez EU bohatší, a poslední, na co se chci na základě toho vašeho článku zeptat je ta kritika dovozu zboží. Nemáte opět...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Opava na svého ministra nebyla zrovna zvědavá

11:35 Opava na svého ministra nebyla zrovna zvědavá

„Petr Fiala i vy jste se byli u nás podívat, jak máme zdevastovaný majetek, slibovali jste rychlou p…