Vyjebete s důchodcema? zeptal se občan poslance ČSSD a nazval ministryni zvířecím jménem. Antonín Seďa poděkoval za dotaz a...

20.04.2015 11:21

V sociální demokracii se v současnosti o rušení vdovských důchodů neuvažuje. V reakci na dotaz čtenáře to na svém profilu na serveru ParlamentníListy.cz uvedl poslanec ČSSD Antonín Seďa. Připustil ale, že za splnění určitých podmínek by se zrušením vdovských důchodů souhlasil.

Vyjebete s důchodcema? zeptal se občan poslance ČSSD a nazval ministryni zvířecím jménem. Antonín Seďa poděkoval za dotaz a...
Foto: Daniela Černá
Popisek: Antonín Seďa, poslanec ČSSD

Seďa reagoval na dotaz čtenáře, který se podepsal jako „Lotr Babinský“. Při psaní svého dotazu ovšem sklouzl k poněkud vulgárnějšímu výrazivu. Poslance se ptal, co říká na „Drábkování Pražské krávy“ a myslel tím výrok ministryně spravedlnosti Michaely Marksové, která v úterý 14. dubna na diskusním semináři na téma „Budoucnost české sociální politiky“ řekl – podle zmíněného čtenáře „zabučela“: „Je mi jasné, že je to trochu rouhavá myšlenka, přesto ji vyslovím nahlas. Například vdovské důchody vnímám coby prvorepublikový přežitek. Věřím, že někdy v budoucnosti budou zrušeny.“ Institut pozůstalostních důchodů měl podle ní smysl ve společnosti, kde muž pracoval a žena byla v domácnosti. V současnosti už to ale moc neplatí. „Ženy nyní už nejsou tolik odkázané na příjem muže,“ dodala ministryně.

A čtenář pak ve svém lehce vulgárním vyjadřování pokračoval: „Bože, to jste to nemohl říci před volbama, s jakými Pražáky se spřáhnete a že tak s důchodci vyjebete? Jako Zlíňák bych svůj hlas vám nehodil,“ rozhořčil se.

V ČSSD se o rušení vdovských důchodů nediskutuje

Seďa přiznal, že není členem sociálního výboru, ale jako sociální demokrat se přesto sociální politikou zabývá. „A proto mohu říci, že v ČSSD se nediskutuje o zrušení vdovských důchodů a já v současné době s paní ministryní nesouhlasím,“ prohlásil Seďa.

Nicméně si prý dovede představit, že v budoucnu může dojít k omezení vyplácení vdovských důchodů. Ovšem jen za splnění několika podmínek. „Tou první je, aby výše odměňování žen byla srovnatelná s muži. Tou druhou je, že žena – vdova by se nedostala, zejména pokud pečuje o děti, do sociálních problémů. Tou třetí je problematika mladých vdov,“ uvedl.

Podle něj jsou problémem daleko nižší důchody žen, jejichž výše někdy nestačí ani na zajištění základních potřeb, pokud žena ovdoví. „V současné době nemusíte mít obavu ze zrušení vdovských důchodů. Uvidíme, co přinesou reforma sociálních služeb a důchodová reforma, pokud budou přijaty,“ dodal Seďa s tím, že uvedenou problematiku bude i nadále sledovat.

Celé znění otázky a odpovědi je ZDE


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Oni kradli! Kde je Bartoš?“ Babiš na Primě vytáhl peníze. Padla sprostá slova

22:35 „Oni kradli! Kde je Bartoš?“ Babiš na Primě vytáhl peníze. Padla sprostá slova

Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (SPOLU), Vojtěch Filip (KSČM), Jan Hamáček (ČSSD), Zuzana Majerová Za…