Výjimečné. Generál Šándor se tvrdě pustil do Patočky a dalších, co bránili Křečkovi

21.02.2020 9:33

Generál Andor Šándor se na svém facebookovém profilu vyjádřil k protestům, které provázely nástup ombudsmana Stanislava Křečka do funkce. Občanům nespokojeným s během věcí veřejných zaslal vzkaz.

Výjimečné. Generál Šándor se tvrdě pustil do Patočky a dalších, co bránili Křečkovi
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Generál Andor Šándor v Ostravě
reklama

„Nikdo nezpochybňuje právo občanů této země vyjadřovat svůj nesouhlas s během věcí veřejných. Měli by si ale uvědomit, že v poslední době spíše protestují proti demokratickým principům státu. Mají-li pocit, že ve volených institucích sedí lidé, kteří demokracii škodí, nechť je příště nevolí. A sami mohou vstoupit do politiky,“ uvedl na svém facebookovém profilu Andor Šándor.

Při protestu proti nástupu Stanislava Křečka do funkce musela zasahovat policie, která odvlekla pár demonstrantů a vytvořila Křečkovi cestu. O hesla, skandování a transparenty nebyla nouze. „Kde máš Škrlovou, je tady s tebou? Který úchyly zase chráníš?“ zaznělo směrem na aktivistu Jakuba Patočku, který protest organizoval. Záznam z akce přineslo regionální Rádio Krokodýl. Práci policie pochválili „Slušní lidé“.

Anketa

Chcete, aby náš stát dával na obranu minimálně 2% HDP, jak po nás chtějí Američané?

14%
86%
hlasovalo: 17599 lidí

Stanislav Křeček se za doprovodu policie a kamer blížil ke svému úřadu. Proti němu byla u schodů nastoupena řádka aktivistů s transparentem „Ochránce upatlané většiny tady nechceme“ a i jinými. Přítomni byli i Křečkovi podporovatelé, kteří Křečka přivítali skandováním: „Ať žije Křeček!“ „Jděte do prdele, smažky, ať žije pan Křeček,“ ozvali se proti skupince, která blokovala schody do budovy. „Hanba, fašistům,“ zaznělo dále, zřejmě na adresu blokujících, a toto provolání nabralo na síle. V mezičase se policisté dohadovali ve skupince okolo nového ombudsmana.

Začaly se ozývat výzvy, aby policie zjednala pořádek a aby demonstrující přestali bránit ve „výkonu demokracie“. Jeden z demonstrantů měl dokonce transparent v angličtině, na němž apeloval na europoslance Verhofstadta, že jeho „kamarád“ Babiš zvolil ombudsmanem rasistu. „Hanba fašistům z Milionu chvilek,“ ozvalo se dále z řad podporovatelů Křečka. „No, no, no pasarán,“ zaznělo zase od demonstrantů, kterážto španělská fráze znamená: „Ne, ne, neprojdou.“

„Kde máš Škrlovou, je tady s tebou? Který úchyly zase chráníš?“ zaznělo směrem k Patočkovi jako připomínka kuřimské kauzy. Do megafonu pak bylo vyhlášeno varování jménem úřadu městské části, že se demonstranti dopouštějí přestupku, načež jeden z Křečkových podporovatelů poznamenal: „Mluvte německy, oni nerozumí.“

Policisté se shromáždili před demonstranty, zaznělo poslední varování, že se dotyční dopouštějí přestupku a že proti nim bude použito donucovacích prostředků. Ke kterému došlo a policisté začali za slovní podpory Křečkových zastánců odtahovat demonstranty. „Tam už většina odstraňuje menšinu, koukám,“ poznamenal kdosi a vzápětí se ozvalo: „Hej, dejte ty pěsti pryč, hej,“ zatímco policisté tlačili část demonstrantů ke schodům. Vzpouzející se demonstranty se policistům, povětšinou v poměru dva policisté na jednoho demonstranta, podařilo odtáhnout. „Ještě toho tragéda Patočku,“ vyzývali okolostojící policii, aby zasáhla proti stále sedícímu aktivistovi.

I Patočka byl nakonec odveden, nicméně nekladl zdaleka takový odpor jako někteří jeho souputníci, které museli policisté doslova odnést za ruce a za nohy. Po Patočkově odvedení už vznikl na schodišti koridor, kterým se Stanislav Křeček dostal do úřadu. „Od sezení jsou lavičky, ne schody, soudruzi trockisti, fuj,“ zaznělo ještě na zbytek sedících „blokátorů“.

„Děkujeme policii, že chrání slušné a poctivé lidi před levicovými fašisty a Antifou. Pokud to půjde dobře, bude Patočka dnes spát na Příční a zítra v Bohunicích. A on moc dobře ví proč.

Snad budou mít jeho spoluvězni pochopení pro jeho angažmá v kuřimské kauze. A možná se k němu brzo připojí jeho živitel Bakala. JUDr. Křečkovi přejeme hodně zdaru při vyčištění toho Augiášova chlévu!“ vzkázalo brněnské hnutí Slušní lidé.

Jednaosmdesátiletého Křečka, kterého na ombudsmana navrhl prezident Miloš Zeman, zvolila minulý týden Sněmovna ve druhém kole tajného hlasování. Porazil v něm kandidáta Senátu, vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Víta Alexandera Schorma. V prvním kole vypadl advokát Jan Matys, kterého rovněž navrhla horní komora.

Opoziční poslanci z řad TOP 09, ODS, KDU-ČSL, Pirátů a STAN výsledek volby kritizovali. Spolek Milion chvilek pořádá v neděli 1. března v Praze kvůli Křečkově zvolení demonstraci. Protesty budou i v krajských městech. Křeček působil jako zástupce Šabatové a měl s ní dlouhodobé názorové neshody. Minulý týden uvedl, že zvolení bere jako ocenění své práce. „Věřím, že to bude ku prospěchu obyčejných lidí, kteří se na nás obracejí,“ řekl ČTK.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím

19:13 Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím

"Bylo by prospěšné, kdyby váš národ mohl být zapojen ve Světové zdravotnické organizaci." To řekl se…