Vymýváte mozky, udeřil Babiš proti EU. A jel dál: Podvod a habaďůra. Pozor na opozici

31.05.2020 21:58

„Česká republika je solidární, ale nemůžeme za to, že máme nejnižší nezaměstnanost, jeden z nejnižších dluhů, dobrý růst, a protože máme jedny z nejlepších výsledků, tak proto bychom měli dostat méně peněz,“ vyčítal v nejnovějším souhrnu „Čau lidi“ premiér Andrej Babiš (ANO), když se vrátil k ekonomickému plánu Evropské unie. Odpověděl též na kritiku opozice ohledně financí obcí a krajů.

Vymýváte mozky, udeřil Babiš proti EU. A jel dál: Podvod a habaďůra. Pozor na opozici
Foto: Facebookový profil Andreje Babiše
Popisek: Premiér Andrej Babiš (ANO) ukazuje finanční prostředky pro kraje a obce

Anketa

Souhlasíte s tím, že europoslanec Kolaja chce volbu radních ČT řešit na úrovni EU?

1%
99%
hlasovalo: 18020 lidí
Babiš hned zpočátku vzpomenul na své minulé video, kde podle svých slov byl „trošku agresivnější“, když hovořil ohledně financí Evropské unie. „Ti, kteří v životě neseděli na Radě ministrů financí, kteří tomu nerozumějí, kteří neseděli na eurosummitu, tak mají plno nesmyslných komentářů, vymývají nám mozky a věřte mi, že my jsme solidární. Česká republika je solidární, ale nemůžeme za to, že máme nejnižší nezaměstnanost, jeden z nejnižších dluhů, dobrý růst, a protože máme jedny z nejlepších výsledků, tak proto bychom měli dostat méně peněz, protože jiní se chovají nezodpovědně,“ odstartoval.

Reagoval tak na chystaný záměr Evropské unie, s nímž přišla německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron. Premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se nezamlouvá záměr Francie a Německa, aby peníze z celoevropského záchranného programu po pandemii koronaviru čerpaly přednostně nejpostiženější země.

Plán pro ekonomiku EU je ve výši 750 mld. eur, počítá s tím, že z celkové částky půjde 500 mld. eur na granty a dotace a zbývajících 250 mld. eur na půjčky členským státům EU. Česká republika by z těchto 750 miliard eur uviděla jen téměř 20 miliard eur. Nejvíce by dostaly zejména jižní státy eurozóny potýkající se dlouhodobě s velmi nelichotivou ekonomickou situací.

„Stát nemá žádné peníze! To jsou vaše peníze! Peníze daňových poplatníků!“ rozčílil se v minulém týdenním souhrnu Babiš a upozornil, že není ochoten ručit za dluhy dalších států, které špatně hospodařily. „Nechť si půjčí eurozóna! My si taky půjčujeme,“ dodal. „Nevidím důvod reagovat na kecy různých lidí, kteří pracovali ve službách jiných států, a ne České republiky, i když to mělo být naopak,“ připojil též.

Věnoval se i finančním prostředkům, které míří krajům a obcím. Mířil tak na to, že v posledních dnech docházelo k neshodám se starosty obcí a od krajů, kteří se bouřili, protože se nechtějí podílet na vyplácení kompenzačního bonusu pro OSVČ nebo malá eseróčka. Obce a kraje podpořilo i několik opozičních politiků. „Náš demoblok, který tady byl do roku 2013, strašně dlouho, tak snižoval poměr obcí a krajů,“ upozornil s tím, že to byla jeho vláda, která navyšovala.

Následně shrnul, jak vláda pomáhá živnostníkům a firmám. Podle jeho slov „museli nějaké malé peníze“ vzít obcím a krajům, aby splnili zákonem dané povinnosti. „Za nás dostaly obce o 104 miliardy navíc!“ pokračoval. U krajů má jít o podobnou částku.

Celé Babišovo sdělení můžete zhlédnout zde:

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A Fiala leží a trpí. Trápení STAN přineslo zlá slova

10:43 A Fiala leží a trpí. Trápení STAN přineslo zlá slova

Komentátor Petr Kamberský píšící pro Babišovy Lidové noviny má za to, že Babišova dosud neohlášená a…