Výprask Macronovy partaje. Ministři prohrávali volby, premiérka prošla jen těsně

20.6.2022 10:39 odp.

Francouzský prezident Emmanuel Macron ztratil kontrolu nad parlamentem a vládu čeká boj o důvěru, komentují vývoj poltické situace tamní politologové a média. Po ztrátě většiny bude při prosazování svého programu závislý na spolupráci s opozicí, informují Seznam Zprávy.

Výprask Macronovy partaje. Ministři prohrávali volby, premiérka prošla jen těsně
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Macron s voskovým úsmevěm

„Ve srovnání s rokem 2017 ztratila prezidentova strana polovinu poslanců. Bude třeba, aby prezident změnil svůj přístup. Jeho vláda bude hluboce destabilizována,“ řekl deníku Le Parisien politolog Pascal Perrineau.

Třem ministrům dali voliči stopku. Neuspěla ministryně pro ekologický přechod Amélie de Montchalinová. O poslanecký mandát přišel i bývalý ministr vnitra a dosavadní šéf poslaneckého klubu macronovců Christophe Castaner.

  • Původní zdroj ZDE

Podle nové předsedkyně vlády Elisabeth Borneová (která uspěla jen velmi těsně) přinesly volby vládnímu táboru zklamání, i když je vyhrál. Výsledek voleb označila za riziko pro Francii na úrovni „národní i mezinárodní“.

V tamních médiích se spekuluje o variantě rozpuštění parlamentu, tato se však nejeví jako příliš pravděpodobná. Spíše se očekává, že Macronův tábor bude muset složitě vyjednávat o každém zákonu – nejpravděpodobnějšími partnery mu v tomto směru budou konzervativní Republikáni, kteří se umístili se šesti desítkami získaných křesel až na čtvrtém místě.

Velkou část Národního shromáždění obsadí kromě nich zástupci krajní levice a pravice. Největší opoziční silou se stala levicová koalice Nupes a krajně pravicové Národní sdružení Marine Le Penové, které získalo historicky nejlepší výsledek.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ájatolláh Babiš? „Rozbuška nenávisti.“ Neuvěříte, co Rakušan vymyslel

16:00 Ájatolláh Babiš? „Rozbuška nenávisti.“ Neuvěříte, co Rakušan vymyslel

„Radši rychlý řez než zesměšňování vlastní země před celou Evropou.” Babiš se ostře pustil do minist…