Vyřadíme plynové kotle z dotací? Ministryně Hubáčková o tom uvažuje

28.03.2022 21:00

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) zvažuje, že vyřadí plynové kotle z programu kotlíkových dotací. „Musíme pečlivě zvážit, protože není úplně rozhodnuto, co s tím plynem,“ uvedla Hubáčková v době, kdy Evropská unie řeší, jak snížit závislost na ruském plynu.

Vyřadíme plynové kotle z dotací? Ministryně Hubáčková o tom uvažuje
Foto: archiv Anny Hubáčkové
Popisek: Anna Hubáčková (KDU-ČSL)

Program kotlíkových dotací by měl chudým domácnostem přispět do výše 95 procent nákladů na výměnu starých kotlů. Žádosti na výměnu kotlů mají být spuštěny koncem května, od 31. srpna totiž začne platit zákaz využívání kotlů na uhlí nebo dřevo, nedosahujících alespoň třetí emisní třídy. Ministerstvo životního prostředí bude mít k dispozici až pět miliard korun z evropských fondů, další peníze by podle Hubáčkové mohly být využity z Národní plánu obnovy.

Kvůli válce na Ukrajině a přehodnocování evropské závislosti na ruském plynu se nyní v Bruselu zvažuje, že plynové kotle budou z kotlíkové dotace vyjmuty. „Musíme pečlivě zvážit, protože není úplně rozhodnuto, co s tím plynem. Teď slyším z Evropské komise, že se uvažuje o společných nákupech plynu. Takže to musíme pečlivě zvážit, samozřejmě ta úvaha na stole je,“ řekla Hubáčková podle informací České televize.

„Budeme to velmi pečlivě zvažovat. Ale musíme dát vědět co nejdříve, protože už máme podané žádosti krajských úřadů. Budeme je zúřadovávat a kraje nakonec budou vypisovat výzvy a ty už musejí být úplně správně a přesně,“ dodala ministryně.

Organizace zaměřující se na zelenou energii jako Hnutí Duha a další mezitím vládu vyzvaly, aby plynové kotle z kotlíkových dotací vyjmula a místo toho posílila program Nová zelená úsporám, aby zvýšila podíl výroby domácího zeleného plynu a budovala až 200 tisíc tepelných čerpadel a 60 tisíc kotlů na biomasu do roku 2025.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Skončí podle vás válka na Ukrajině v roce 2023?

Dělá proto vůbec někdo něco - ano,závisí to hlavně na Rusku a Ukrajině, ale co proto dělají ostatní státy? Asi nejde ukrajinu vyzbrojovt do nekonečna, jednou zdroje dojdou a co bude pak? To podne do spárů Ruska? Snaží se tomu někdo zabránit? Já žádné takové snahy nevidím.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

100 milionů Kč z USA. Proti Orbánovi. Bomba v Maďarsku

12:25 100 milionů Kč z USA. Proti Orbánovi. Bomba v Maďarsku

Maďarsko řeší skandál. Do tamních voleb se pletla zahraniční neziskovka z USA, Action for Democracy.…