Vyřiďte si to s předsedou jako chlap s chlapem, poradil Faltýnek poslanci, kterého si Babiš nechal zjistit

18.06.2015 23:29

Hosty první části čtvrtečních Událostí, komentářů na ČT24 byli poslanci Ladislav Šincl (ČSSD), Jaroslav Faltýnek (ANO) a redaktor Hospodářských novin Václav Dolejší, kteří s moderátorem hovořili o nové koaliční krizi točící se kolem tajemné složky Andreje Babiše.

Vyřiďte si to s předsedou jako chlap s chlapem, poradil Faltýnek poslanci, kterého si Babiš nechal zjistit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš
reklama

Podle poslance Jaroslava Faltýnka (ANO) byl z obou stran zvolen nešťastný způsob komunikace ministra s koaličním poslancem. „Ta forma není šťastná,“ řekl k incidentu a celé kauze Faltýnek, podle kterého by bylo nejlepší, aby se Šincl s Babišem sešli. Měli by si to vyříkat jako chlap s chlapem,“ naznačil a dodal, že je jen otázkou ministra financí, jestli se Šinclovi za složku omluví.

Poslanec ČSSD Ladislav Šincl, který přišel v úterý s pozměňovacím návrhem k novele zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích, čímž celou kauzu vlastně rozpoutal, řekl, že nemá chuť se s Babišem v dohledné době potkat. „Urazil nejen mě, ale hlavně mou manželku a matku,“ zlobil se oprávněně poslanec, který jinak podle svých slov nemá žádný problém komunikovat s ostatními kolegy ze sněmovny. „Nechci, aby na mě nebo na mé děti zase vystavil nějaký vygooglený papír,“ podotkl Šincl v pořadu.

Podle poslance hnutí ANO Jaroslava Faltýnka, který mimo jiné sedí v předsednictvu Babišova Agrofertu, není ani on, ani kdokoliv jiný z ANO ve střetu zájmů (Agrofert má na svých stránkách uvedeno, že v jedné skupině jeho podnikatelských zájmů je i zprostředkovatelství pojišťovnám, pozn. red.). Podle něj chce navíc Šincl pozměňovacím návrhem obrat lidi o peníze, protože si pak pojišťovny budou schopny ponechat několik miliard korun, které by jinak musely dát zprostředkovatelům.

Šincl na jeho slova reagoval jednoduše: „Nečetl jste to,“ vpálil Faltýnkovi okamžitě do očí a dodal, že k pozměňovacímu návrhu ho vedly články na internetu. Také zmínil, že ho překvapilo, že místo toho, aby se ministr financí jeho návrhem zabýval, vytáhl na něj složku.

„Nemáme na nikoho žádné složky,“ bránil pak hnutí ANO Faltýnek s tím, že Babiš pouze Šincla vůbec neznal, a tak si ho jen nechal vyjet. „V zásadě udělal to samé co pan Šincl,“ má jasno Faltýnek.

Třetí host pořadu, redaktor Hospodářských novin Václav Dolejší, pak dodal, že po tomto incidentu existuje reálná obava, že Andrej Babiš hledá na své politické konkurenty kompromitující materiály. K otázce možného střetu zájmů pak zmínil, že existují dvě varianty. „Babišův bratr Alexandr vlastní na Slovensku firmu, která chce u nás expandovat v oblasti pojišťovatelského zprostředkovatelství, a další lidi, kteří se v tomto prostředí pohybují, má v hnutí ANO,“ připomněl novinář, podle kterého by to mohlo naznačit, že má Babiš jasný ekonomický zájem. Další možností je podle něj, že Babiš rád ukazuje ramena a nechce si něco nechat líbit. „Mohli ho naštvat pan náměstek Pros nebo Šincl, který podle něj nemluvil o faktech,“ zakončil Dolejší svou hypotézu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jzd
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

K lopatě můžeme, ale... Herec David Matásek varoval veřejnost

21:21 K lopatě můžeme, ale... Herec David Matásek varoval veřejnost

Vláda od pondělí 23. listopadu umožnila divadlům nebo kinům opět pořádat představení, háček je však …