Ruská invaze na Ukrajinu vyvolala tvrdé sankce od velkého množství zemí po celém světě a v rámci Evropské unie již na Moskvu tlačí šestý balík sankcí, který zahrnuje také ropné embargo.
Země Evropské unie na základě tohoto embarga chtějí koncem roku přestat s dovozem až 90 % ruské ropy, výjimku získá pouze ropovod Družba zásobující Česko, Slovensko a Maďarsko.
„Omezí to Rusku možnost financovat jeho válku,“ ocenila při schválení sankcí šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Stačí však tyto sankce na omezení financování ruského útoku na Ukrajinu doopravdy? Podle údajů výzkumné organizace Centrum pro výzkum energetiky a čistého ovzduší se sídlem v Helsinkách, zřejmě nikoliv.
Organizace ve své studii, na níž upozornila investigativní reportérka Hiroko Tabuchi pro The New York Times, poukazuje na to, že se Rusko i přes sankce těší až nebývale vysokým příjmům. Během invaze na Ukrajinu v prvních 100 dnech války totiž zaznamenalo rekordní příjmy z vývozu ropy, plynu a uhlí ve výši 93 miliard eur. Přibližně dvě třetiny těchto příjmů pocházely z ropy a většina zbývajících příjmů ze zemního plynu.
Analytik Lauri Myllyvirta, který výzkum vedl, upozornil, že Rusko zaznamenává enormní tržby kvůli růstu cen fosilních paliv a zvýšeným objemům vývozu, které se mají blížit nejvyšším úrovním v historii.
Příjmy z ropy a plynu jsou pro Rusko zcela klíčové, jelikož v loňském roce tvořily až 45 % ruského federálního rozpočtu, jejich rostoucí cena a vývoz tak způsobují, že Moskvě proudí jen z fosilních paliv víc peněz, než kolik země vynakládá na válku na Ukrajině.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: rak
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.