Vystrčil vzpomíná: Členové ODS Havla uznávali vždycky, jen o tom nemluvili. Popsal i znepokojivý zážitek s Orbánem

10.12.2021 7:42 | Zprávy

Miloš Vystrčil, předseda Senátu, prozradil, proč si vážil Václava Havla. Zdůraznil, že si prvního prezidenta vážil i v časech, kdy ODS vedl Václav Klaus a ve straně zaznívaly spíše kritické hlasy k havlovským ideálům. Vystrčil je rád, že dnešní vedení ODS má k Havlovi blíž. Pár slov věnoval i situaci v Maďarsku. Politika Viktora Orbána v něm prý budí rozpaky.

Vystrčil vzpomíná: Členové ODS Havla uznávali vždycky, jen o tom nemluvili. Popsal i znepokojivý zážitek s Orbánem
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Předseda Senátu Miloš Vystrčil

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) považuje za důležité ctít v politice určité hodnoty, i když to třeba zrovna není populární. V rozhovoru pro Aktuálně.cz zdůraznil, že už jako člen Klausovy ODS si cenil Václava Havla, protože první český prezident trval na zachování jistých zásad, i když věděl, že tím rozhodně nezíská plusové body. Stejně tak Vystrčil oceňuje to, že Havel uměl přiznat chybu a dokázal změnit názor, když seznal, že jeho původní pohled na věc byl mylný. Vystrčil připomněl, že Havel takto změnil např. názor na Senát.

Dnešní ODS je prý Havlovi blíž než za časů Václava Klause.

I v době, kdy ODS vedl Václav Klaus, a Vystrčil byl jejím členem, tak se vždycky k Václavu Havlovi hlásil. Nikdy o něm neříkal nic špatného. „A stejně se chovaly další stovky členů ODS. Akorát to bylo tak, že ten mainstream kolem Klause byl k Havlovi kritičtější. Ostatní buď nebyli slyšet, nebo o svém vztahu k Havlovi nemluvili, protože neměli dost příležitostí nebo odvahy,“ uvedl Vystrčil.   

„To, že ODS za doby Václava Klause je popisována jen z pohledu toho, co říkal Klaus a jemu blízcí, není spravedlivé. Dnes jsou ale konečně slyšet v ODS hlasy, které říkají: Václav Havel patří k naší historii, je to největší polistopadová osobnost. Já to teď vidím, kamkoliv přijedu. Když řeknu Václav Havel, tak všichni v tom okamžiku zpozorní a najednou mám takový servis, jaký bych nikdy neměl,“ pokračoval.

Pár slov věnoval situaci v Maďarsku. Vystrčil dal najevo, že nechce být apriorně kritický k režimu Viktora Orbána, neboť si není jistý, zda je zcela pravdivé všechno, co o Orbánovi říkají jeho kritici. Avšak i tak v něm prý politika Viktora Orbána budí rozpaky.

Poslední jednání ve formátu V4 prý Vystrčila poněkud znejistělo.

„Způsob, jak na jednání přišel, vystoupil a odešel. A také jakým způsobem kritizoval staré členské země EU. Když jsem na jeho slova já a předseda polského Senátu kriticky reagovali, tak už mezi námi nebyl. A nebyla tam ani média. Odešla s ním. A záznam našich slov nelze nikde najít. Já jako člověk, který si pamatuje dobu před rokem 1989, považuji za nebezpečné, když média přijdou s nějakým politikem a s ním také odejdou, aniž by zaznamenala reakce či kritiku,“ kroutil hlavou Vystrčil.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomio Okamura byl položen dotaz

Co je podle vás příčinou vašeho neúspěchu?

Podle mě to souvisí i s tím, že se jste chytli papalášské manýry. Už jsem to třeba psala panu Fialovi, když tvrdil, jak je neetické někomu odebrat náhrady, když nepracuje a co myslíte, odpověděl mi alespoň? Ne. Vám už také většina z nás nestojí ani za odpověď. Dřív jste byli mnohem otevřenější. Naví...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Švýcarský summit o Ukrajině: Biden chyběl, Zelenského to rozrušilo

21:49 Švýcarský summit o Ukrajině: Biden chyběl, Zelenského to rozrušilo

Kolem 100 zemí a organizací se účastní dvoudenní konference ve Švýcarsku, která má nalézt cestu k mí…