Vystupoval, jako kdyby byl někým volený politik... Babiš těsně před volbami zle vypráskal Evropskou komisi

24. 5. 2019 8:25

Volby do Evropského parlamentu jsou tu. Dnes a zítra mohou čeští voliči rozhodnout o tom, kdo je bude zastupovat v Evropském parlamentu. Český předseda vlády v rozhovoru pro své Lidové noviny, které jsou momentálně odloženy v jeho svěřenském fondu, poznamenal, že EU je vlastně skvělým projektem, ale má několik much. Slovní granáty házel především na Evropskou komisi.

Vystupoval, jako kdyby byl někým volený politik... Babiš těsně před volbami zle vypráskal Evropskou komisi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš
reklama

„Projekt Evropské unie je skvělý v tom, že máme mír, a to je strašně důležité. Za druhé máme schengenský prostor, kde se můžeme volně pohybovat, máme přístup na vnitřní trh, i když limitovaný, což je stále velký problém. Naši lidé mohou v rámci Unie pracovat, z evropského rozpočtu jsme dostali 740 miliard za patnáct let. Po odpočtu našich odvodů. To jsou hlavní plusy,“ zahájil rozhovor Babiš.    

„Jsou tu i negativa. Podle mého názoru přijímá EU příliš mnoho legislativy a pro občany vzniká velmi nepřehledná situace. Nelíbí se mi ani zpolitizovaná Evropská komise a to, že velké státy často nerespektují ty malé a že po letech integrace Unie své členy spíše rozeštvává, než aby přispívala k jejich větší kooperaci, že má strašně zákonů a legislativy,“ pokračoval.

Současná Evropská komise se chová politicky, což podle Babiše není v pořádku. Český premiér by komisařům rád vymezil prostor v ryze úřednických mantinelech. Evropská komise má podle představ českého premiéra dohlížet na dodržování smluv a poskytovat úřednický servis.

Větší roli by rád přisoudil Evropské radě, na které se scházejí vrcholní představitelé jednotlivých členských států. Právě Evropská rada by se prý měla stát koaliční vládou EU.

„I na úrovni Evropské rady bychom měli víc diskutovat o zahraniční politice – proč jsme ztratili vliv v Sýrii, co tam budeme dělat, jak to bude s Libyí. Každý mluví o Africe, ale kde je pro ni konkrétní plán? Také obchodní vztahy se Spojenými státy, ruské sankce, které zatím nesplnily politický cíl. Rusko potkáváme všude, má vliv v Sýrii, bohužel větší než Evropská unie. Přitom šest milionů uprchlíků čeká na návrat do Sýrie, což se Evropy zásadně týká. Někdy cítíme, že se některé věci domlouvají mimo Radu a že se zástupci Evropské komise stavějí do role, jako by byli víc než členské státy. Komunikace je těžkopádná, všechno dlouho trvá,“ zlobil se.

Klasickým příkladem problémů v EU je podle Babiše způsob, jak se tvoří rozpočet. Jen fungování Evropského parlamentu stojí 1,9 miliardy a premiér je přesvědčen, že se s tím musí něco udělat. Stejně tak je třeba vést debatu o tom, o kolik navyšovat peníze na ochranu hranic EU. Evropská agentura Frontex se prý má starat především o návraty neúspěšných žadatelů o azyl zpět do afrických a jiných zemí. Pokud jde o migraci, český premiér odmítá dělat kompromisy.

„U migrace žádné kompromisy dělat nebudeme. Ilegální migrace je nepřijatelná, pašeráci nemohou rozhodovat, kdo kam půjde, kvóty jsou nesmysl a přes to nejede vlak,“ zdůraznil.

Nekompromisní postoj prý hodlá udržet i v dalších tématech. „Ne, budeme i proti snahám nařizovat, jak máme nosit zbraně, je to i o dvojí kvalitě potravin. Potřebujeme méně Evropy a efektivnější Evropu. Prosazovat, aby to byl silný pakt členských států. Ne že národní státy de facto skončí. Musí existovat dál a být sebevědomé,“ pokračoval předseda vlády.

Babiš má navíc za to, že evropští komisaři až příliš mluví. „Neustále něco mediálně komentují. Jeli jsme do Varšavy na setkání deseti zemí, které vstoupily v roce 2004, a místopředseda Komise ještě předtím, než tam přijde, dá rozhovor, kde vzkazuje dost nepříjemné věci polskému premiérovi, svému hostiteli. Tohle je zvláštní. Vystupoval, jako kdyby byl někým volený politik,“ nešetřil kritikou český premiér.

Evropští politici by prý měli věnovat pozornost také tomu, aby nezadusili průmysl ve vlastních zemích. V České republice má na mysli především automobilový průmysl. Stále častěji se mluví o elektromobilech, ale baterie do nich vyrábí především Čína, ne členské státy EU. Málokdo si také položil otázku, kolik energie a jakých surovin se spotřebuje na výrobu baterií a na jejich nevyhnutelnou likvidaci. Na tohle všechno bychom si podle Babiše měli dát pozor a chránit si náš automobilový průmysl. Jako podnikatel by se snažil hájit své podnikání. V rozhovoru si posteskl, že už nepodniká. „Už jsem bohužel politik,“ prohlásil. Okamžitě však uznal, že si tuto cestu sám vybral.

Pár slov pronesl i na adresu tisíců demonstrantů, kteří proti němu týden co týden protestují v ulicích Prahy a dalších měst. Babiše zlobí, že se na těchto demonstracích vyjadřují i politici. „Ale zvou si ty politiky na pódium, kde mají projevy, lžou, vytrhávají z kontextu. To je něco jiného, než když Bohuslav Sobotka jde do davu,“ prohlásil Babiš.

Demonstranti podle premiéra nesprávně tvrdí, že se on nebo paní Benešová mohou pokoušet ovlivňovat justici. Předseda vlády tvrdí, že je to nesmysl. Zdá se mu navíc, že demonstranti nestojí o dialog s ním, ale chtějí jen nahlas říkat své názory. Babiš uznává, že na to mají právo, máme demokracii, ale nelíbí se mu, že to na něj i na hnutí ANO vrhá negativní světlo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zkrotil Pompeo Babiše a Česko? Překvapivý závěr. Jiný, než v českých novinách

10:41 Zkrotil Pompeo Babiše a Česko? Překvapivý závěr. Jiný, než v českých novinách

Včera měl v Praze ministr zahraničních věcí USA napilno, když se setkal s premiérem Andrejem Babišem…