Senátorka Němcová úvodem svého příspěvku na Facebooku připomíná slib bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly, který před posledním spuštěním nouzového stavu společně s ministrem školství Robertem Plagou sliboval, že se děti vrátí do škol bez ohledu na situaci 2. listopadu. Měl jim v tom zabránit slovy obou politiků jen „výbuch atomové bomby“. Tak se ale nestalo.
„Naše školy jsou však prázdné. Ani přibližně nevíme, podle jakých kritérií se otevřou. Distanční výuka nemůže nahradit prezenční. Nemá smysl opakovat problémy prvňáčků, deváťáků, maturantů, všech ostatních ročníků, pedagogů, rodičů,“ shrnuje stav Němcová.
Věříte novému ministru Blatnému víc než Prymulovi?Anketa
Rovnou se tedy obrací na ministra Plagu, jaké řešení má připravené. Žádné dobré již neexistuje, myslí si Němcová a sama už jmenuje „vysoce nepopulární možnosti“, ke kterým můžeme dospět: Opakování ročníku pro základní a střední školy, zavedení vyučování i v sobotu až bude prezenční výuka obnovena, zrušení nebo zkrácení všech prázdnin, omezení rozsahu učiva, nějaká kombinace uvedených možností.
„Je možné nedělat nic a připsat oblast školství na seznam těch, které vláda poškodila jako výbuch atomové bomby: mám na mysli například katastrofální situaci v zařízeních pro seniory, rozvrácené veřejné finance, mizernou pomoc kultuře, zánik tisíců drobných živnostníků. Ani zdaleka to není úplný výčet,“ konstatovala senátorka.
Naopak kriticky vyjmenovala oblasti, kde se údajně na úkor poškozených profituje. „Miliardové dotace do premiérova byznysu, zastírací manévry kolem otrávené Bečvy, nesmyslné miliardy na výstavbu prezidentova vodního kanálu. Ani zdaleka to není úplný výčet,“ zakončila Němcová.
Miroslava Němcová
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.