Významné vítězství proruských sil, straší komentátor po Zemanově obhajobě. Posílí prý populisty po celé Evropě

30.01.2018 21:35

Zájem o Českou republiku a jejího staronového prezidenta Miloše Zemana po prezidentských volbách stále neutichá. Analytik Alexander Brotman tvrdí, že výsledek prezidentských voleb v ČR je důležitý i v celoevropském kontextu.

Významné vítězství proruských sil, straší komentátor po Zemanově obhajobě. Posílí prý populisty po celé Evropě
Foto: Česká televize
Popisek: Debata kandidátů na prezidenta Miloše Zemana a Jiřího Drahoše v Rudolfinu v režii České televize

„Česká republika stojí na pomyslné čáře v rámci Evropské unie, která odděluje starší členské státy EU od bývalých členských států Varšavské smlouvy. Společně s Maďarskem, Polskem a Slovenskem se ČR snaží vymanit z ruského vlivu a najít své místo v Evropě 21. století,“ píše Brotman, který označuje prezidenta Miloše Zemana za xenofobního populistu a politika názorově blízkého Rusku.

„Zeman sice nad svým oponentem, akademikem Jiřím Drahošem, zvítězil velmi těsně. Ale přesto jde o důležité vítězství. A to nejenom Zemana, ale také populismu a proruských sil v této části Evropy. Prezidentský úřad v České republice má sice spíš ceremoniální nádech, ale i tak je pozice českého prezidenta důležitá. Mimo jiné jmenuje soudce Ústavního soudu, premiéra a podepisuje zákony, které navrhuje vláda.“

Celý text v angličtině najdete ZDE.

Zemana také Brotman označuje za „jednu z mála hlav evropských států“, které podporují Donalda Trumpa, Vladimira Putina, čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a zároveň souhlasí s referendem o členství v Evropské unii. „Stabilitě příliš v České republice nepřispívá ani fakt, že Andrej Babiš čelí obvinění z korupce a zneužití dotací EU. Současná patová situace tak zemi posouvá dál od Bruselu a Moskva toho zdárně využívá.“

Brotman s ohledem na dění v České republice předpovídá, že i v letošním roce budou „populistické a protiimigrační síly“ zvyšovat na evropském kontinentu svůj vliv. „Spojenectví mezi Francií a Německem je dnes mimořádně silné, to samé lze říci o vazbách mezi Českou republikou, Slovenskem, Maďarskem a Polskem. Po nedávných parlamentních volbách se navíc k tomuto bloku přibližuje Rakousko. Ohrožení nezávislosti médií nebo soudnictví je tak v této části kontinentu velmi vysoké,“ soudí Brotman.

Největší hrozbu spatřuje Brotman v údajném narůstajícím vlivu Ruska. „Existuje vážné riziko, že se někteří evropští politici dostanou zcela pod ruský vliv. Jedním z hlavních témat prezidentské kampaně v ČR byla migrační politika. Voliči se navíc stali terčem dezinformační kampaně a tzv. fake news. Zkrátka a dobře, předvolební kampaň a výsledek voleb ještě více zvýraznil sílící vliv euroskeptických a populistických sil. A to jsou před námi ještě volby v Itálii,“ uzavírá Brotman s obavami.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…