Významné vítězství proruských sil, straší komentátor po Zemanově obhajobě. Posílí prý populisty po celé Evropě

30.01.2018 21:35

Zájem o Českou republiku a jejího staronového prezidenta Miloše Zemana po prezidentských volbách stále neutichá. Analytik Alexander Brotman tvrdí, že výsledek prezidentských voleb v ČR je důležitý i v celoevropském kontextu.

Významné vítězství proruských sil, straší komentátor po Zemanově obhajobě. Posílí prý populisty po celé Evropě
Foto: Česká televize
Popisek: Debata kandidátů na prezidenta Miloše Zemana a Jiřího Drahoše v Rudolfinu v režii České televize
reklama

„Česká republika stojí na pomyslné čáře v rámci Evropské unie, která odděluje starší členské státy EU od bývalých členských států Varšavské smlouvy. Společně s Maďarskem, Polskem a Slovenskem se ČR snaží vymanit z ruského vlivu a najít své místo v Evropě 21. století,“ píše Brotman, který označuje prezidenta Miloše Zemana za xenofobního populistu a politika názorově blízkého Rusku.

„Zeman sice nad svým oponentem, akademikem Jiřím Drahošem, zvítězil velmi těsně. Ale přesto jde o důležité vítězství. A to nejenom Zemana, ale také populismu a proruských sil v této části Evropy. Prezidentský úřad v České republice má sice spíš ceremoniální nádech, ale i tak je pozice českého prezidenta důležitá. Mimo jiné jmenuje soudce Ústavního soudu, premiéra a podepisuje zákony, které navrhuje vláda.“

Celý text v angličtině najdete ZDE.

Zemana také Brotman označuje za „jednu z mála hlav evropských států“, které podporují Donalda Trumpa, Vladimira Putina, čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a zároveň souhlasí s referendem o členství v Evropské unii. „Stabilitě příliš v České republice nepřispívá ani fakt, že Andrej Babiš čelí obvinění z korupce a zneužití dotací EU. Současná patová situace tak zemi posouvá dál od Bruselu a Moskva toho zdárně využívá.“

Brotman s ohledem na dění v České republice předpovídá, že i v letošním roce budou „populistické a protiimigrační síly“ zvyšovat na evropském kontinentu svůj vliv. „Spojenectví mezi Francií a Německem je dnes mimořádně silné, to samé lze říci o vazbách mezi Českou republikou, Slovenskem, Maďarskem a Polskem. Po nedávných parlamentních volbách se navíc k tomuto bloku přibližuje Rakousko. Ohrožení nezávislosti médií nebo soudnictví je tak v této části kontinentu velmi vysoké,“ soudí Brotman.

Největší hrozbu spatřuje Brotman v údajném narůstajícím vlivu Ruska. „Existuje vážné riziko, že se někteří evropští politici dostanou zcela pod ruský vliv. Jedním z hlavních témat prezidentské kampaně v ČR byla migrační politika. Voliči se navíc stali terčem dezinformační kampaně a tzv. fake news. Zkrátka a dobře, předvolební kampaň a výsledek voleb ještě více zvýraznil sílící vliv euroskeptických a populistických sil. A to jsou před námi ještě volby v Itálii,“ uzavírá Brotman s obavami.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Naše rodina si ho vybrala, aby komentoval rozloučení s Karlem Gottem a on... Hodně silná facka Železnému z ČT

15:30 Naše rodina si ho vybrala, aby komentoval rozloučení s Karlem Gottem a on... Hodně silná facka Železnému z ČT

Na moderátora České televize Jakuba Železného se snesla vlna kritiky po tom, co se otřel o vyznamena…