Vzrůstá agresivita, musíme tomu vyhlásit nulovou toleranci, vyzval z ČT ministr Pelikán. Pak vyprávěl o naštvaném Schapirovi a o tom, jak chce ANO pomáhat uprchlíkům

10. 2. 2016 19:33

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) usedl do křesla hosta středečního Interview ČT24. Dal jasně najevo, že patří k lidem, kteří si myslí, že se o některých věcech nemá mluvit. Snažil se proto odpovědím velmi vyhýbat. Ptal se např moderátorky, zda stoprocentně ví, že za dvě Češky unesené v Pákistánu bylo zaplaceno 150 milionů. Já to nevím, zdůraznil. Nevydání Alího Fajáda do USA označil za drobnou událost, která nepoškodí naše vztahy.

Vzrůstá agresivita, musíme tomu vyhlásit nulovou toleranci, vyzval z ČT ministr Pelikán. Pak vyprávěl o naštvaném Schapirovi a o tom, jak chce ANO pomáhat uprchlíkům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr spravedlnosti Robert Pelikán v pořadu OVM

V úvodu pořadu zpochybnil informaci, že bylo na výkupném za dvě Češky unesené v Pákistánu zaplaceno 150 milionů korun. „A vy víte, že skutečně bylo zaplaceno nějaké výkupné, že byla vyplacena nějaká částka? Já to nevím,“ zdůraznil ministr. „Velmi soucítím s těmi ženami,“ doplnil. Ať už se o výkupném spekuluje jakkoli, tyto dvě mladé ženy to bohužel poškozuje. Tím se do jisté míry postavil proti prezidentu Zemanovi, který zaplacení výkupného připustil, ale obratem své vyjádření korigoval odvoláním se na otevřené zdroje.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Patřím k lidem, kteří si myslí, že o některých věcech se prostě nemluví. Já k tomu prostě už nic neřeknu, nemůžu to komentovat, omlouvám se za to,“ snažil se odpovědím vyhnout. Odmítl také jakkoli komentovat výrok ministra obrany Martina Stropnického (ANO), který novinářům řekl, že „výměna Fajáda je svázána“. Pan Stropnický je podle Pelikána zkušený politik, starší kolega a rozhodně by neměl rezignovat. „Je to velmi schopný ministr obrany,“ zdůraznil.

O vydání Alího Fajáda ovšem nakonec rozhodl sám Pelikán, a prý to nebylo rozhodnutí nijak snadné. „Byl to typ rozhodnutí, u něhož bych byl rád, kdybych ho nemusel činit,“ prozradil. Musel prý brát ohled i na jiné než jen právní aspekty celé kauzy. Hovořil o tom i s premiérem Bohuslavem Sobotkou i s dalšími členy bezpečnostní rady státu.

JUDr. Robert Pelikán, Ph.D.

  • ANO 2011
  • Ministr spravedlnosti v demisi
  • ministr spravedlnosti

Probíral to všechno i s americkým velvyslancem  v Praze. A jak se na to tvářil? „Nadšený nebyl,“ odvětil stroze člen vlády. Bylo dopředu jasné, že musí přijít ostrá reakce. „Byl jsem překvapen silou té reakce, ale bylo mi anoncováno dopředu, že to přijde,“ doplnil. Víc by ale celý případ nechtěl komentovat, aby ještě více nepřiléval oleje do ohně. „Naše přátelství je dlouho budované a stojí na pevných základech, a z tohoto pohledu takováto drobná událost nemůže našimi vztahy otřást,“ uzavřel toto téma Pelikán.  

Opozice sice volá po tom, aby se o pákistánské a libanonské kauze konala zvláštní schůze, ale podle Pelikána bude lépe, když k ní nedojde.

Ve druhé polovině se vyjadřoval k dnešnímu přijetí elektronické evidence tržeb. „Já jsem rád, že se pravicová opozice obrátí na Ústavní soud,“ konstatoval. Proč? Protože opozice svého práva obstruovat až zneužívala a zneužití práva není v pořádku. Proto je dobře, že se k tomu vyjádří Ústavní soud. Pravicová opozice totiž v určitém okamžiku znemožnila většině vládnout a to není v souladu se zákonem.

Policie v sobotu pochybila, trval na svém ministr

Došlo i na sobotní demonstrace. Člen vlády dál trval na svém vyjádření, že policie při sobotních demonstracích pochybila.  Na tom místě mělo být tolik policistů, aby policisté dokázali tuto bojůvku, která notabene nebyla nijak velká, zpacifikovat. Ale ti policisté, kteří tam byli, dělali, co mohli,“ zaznělo z úst ministra. Nekritizuje prý ministra Milana Chovance (ČSSD), ale čistě postup policie, u něhož uznává, že bude třeba vše prošetřit. Bude třeba zjistit, kdo za to nese odpovědnost. Policie podle jeho názoru jednoznačně podcenila to, co se v sobotu dělo.

Nakonec ministr zmínil uprchlickou krizi. „Nemyslím, že by postoj hnutí ANO k migrantům byl nějak zvlášť tvrdý. Hnutí ANO říká to, co říkají všichni, to znamená, že přísun uprchlíků je třeba regulovat,“ řekl ministr. Současně ale musíme pomáhat těm lidem, kteří to potřebují. Z tohoto hlediska se mu nezdá nijak přísný ani přístup hnutí ANO k uprchlíkům.

„Myslím, že vzrůstá agresivita v myslích lidí. Viděli jsme to na sobotních demonstracích, viděli jsme to i při útoku na komunitní centrum Klinika. Já myslím, že to jako politici musíme odsuzovat a vyhlásit tomu nulovou toleranci,“ uzavřel ministr.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Horší než za totality. Ona znechucuje slušné občany.“ Šéf bytového družstva ze severu promlouvá, co kvůli "cikánům" předvedla ombudsmanka Šabatová

4:43 „Horší než za totality. Ona znechucuje slušné občany.“ Šéf bytového družstva ze severu promlouvá, co kvůli "cikánům" předvedla ombudsmanka Šabatová

Psát o menšině jako o parazitech bez základní školy, kteří od třinácti rodí děti, je nedůstojné. Ste…