Lane na začátku svého textu cituje významného harvardského ekonoma Martina Feldsteina, podle kterého není jasné, jestli by takový tlak mohl Putinův režim, případně režim v Íránu či Venezuele, v dlouhodobém horizontu ustát. Lane rovněž připomíná názor bývalého předního ekonoma za éry prezidenta Borise Jelcina Jegora Gajdara, který tvrdil, že Sovětský svaz se zhroutil především kvůli prudkému poklesu cen ropy zapříčiněnému rozhodnutím Saúdské Arábie v roce 1985 zvýšit její domácí produkci.
„Ze strany Saúdské Arábie šlo o předem promyšlený krok jak Moskvu dostat z Afghánistánu. Moskva tak přišla o 20 miliard ročně, což byly peníze, bez kterých SSSR dál nemohl existovat. Jak napsal Gajdar ve své eseji z roku 2007,“ cituje Lance Gajdara, který zemřel před pěti lety. „Gajdar byl přesvědčen, že nedostatek hotovosti dotlačil Gorbačova k tomu, aby začal neprodleně jednat se Západem o uvolnění vztahů. Touto cestou plánoval v budoucnu získat potřebné prostředky pro chod státu,“ cituje Lane další pasáž ze zmíněné Gajdarovy eseje.
Lane dále zmiňuje Gajdarův vzkaz určený následovníkům Gorbačova a Jelcina. „Gajdar je varoval, že kolaps SSSR by jim měl sloužit jako výstražná lekce, že ceny ropy se mohou prakticky ze dne na den razantně změnit.“ Lane k tomu dodává, že druhou lekcí by pro autoritářské vůdce měla být skutečnost, že jejich režimy se v důsledku podobných krizí stávají velmi křehkými.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro