Z demonstrace Za slušné Česko: Miloši, odstup nebo zemři! V průvodu jde i Kalousek

17.11.2018 16:27

REPORTÁŽ „Miloši, ve slavném roce 2018 buď odstup, nebo zemři. S úctou Jára C.“. To je jen jedno z hesel, která se objevila na pochodu z Hradčanského náměstí přes Národní třídu až na Staroměstské náměstí. Dav několika tisíc lidí volal po demisi předsedy vlády Andreje Babiše (ANO) i po odchodu Miloše Zemana z postu prezidenta. Rodiče ukazovali dětem, kde v roce 1989 komunisté nechali mlátit studenty toužící po svobodě.

Z demonstrace Za slušné Česko: Miloši, odstup nebo zemři! V průvodu jde i Kalousek
Foto: Vít Hassan
Popisek: Transparent z demonstrace 17. listopadu 2018

Fotogalerie: - Politici na Národní třídě

Zástupci TOP 09 pokládájí kytice k památníku 17. l...
U památníku 17. listopadu na Národní třídě
Poslanec Marek Benda u památníku 17. listopadu na ...
Národní třída 17. listopadu 2018
Předseda ODS Petr Fiala u památníku 17. listopadu ...
Národní třída 17. listopadu 2018

Po půl třetí odpoledne odstartovala na Hradčanském náměstí v Praze před Pražským hradem protestní akce „Pochod Za slušné Česko“. Zakladatel tohoto státu T. G. Masaryk shlížel ze svého piedestalu na tisíce lidí. Velkému davu vévodil transparent „Braňme se“, ale nešlo o zdaleka jediný transparent. Účastníci akce předvedli opravdu velkou kreativitu.

Anketa

Co soudíte o Miroslavu Kalouskovi?

hlasovalo: 35411 lidí

Na jednom z transparentů se objevilo mnohokrát opakovaní slovo „čapí, čapí, čapí, čapí, čapí“ s obličejem předsedy vlády Andreje Babiše (ANO) uprostřed. „Miloši končíme, Miloši demisi,“ hřímali lidé směrem k Hradu pod dohledem sochy „tatíčka Masaryka“. Na dalších transparentech byl Miloš Zeman označen za žábu, která sedí na pramenu demokracie a která slouží Rusku.

Ze známých tváří nechybí v průvodu např. aktivista Jan Cemper, který patřil  k organizátorům průvodu.

Ke kontroverzní výzvě prezidenta, aby zemřel, Cemper  pro  ParlamentníListy.cz uvedl: „Odsuzuji to. Apelovali jsme na lidi, aby se chovali slušně.“

Foto: Vít Hassan

Mnoho lidí si s sebou přivedlo i děti, celá akce probíhá v poklidu, ale lidé poměrně roztrpčeně skandují „Máme toho dost“. Nespokojenost s aktuální politickou situací v zemi se odráží v jejich tvářích. „Hanba Babišovi“, „Ne vládě Babiše“, ozývalo se také  z davu.

V průvodu šel i předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek, který se prý pro mnohé účastníky průvodu stal atrakcí.

Od Hradu se průvod vydal na Národní třídu. Došel až do Bartolomějské ulice, kde rodiče dětem ukazovali, že i tady komunističtí strážci promyšleně mlátili mladé lidi toužící po svobodě. Po celou cestu se z davu ozývala hesla proti premiérovi Andreji Babišovi i proti prezidentovi Miloši Zemanovi. Naproti tomu lidé s úctou pronášeli jméno prvního českého prezidenta a jedné z velkých osobností roku 1989 Václava Havla.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Symbolicky průvod doprovodil také slavný Čech, který toho mnoho dokázal, ač vlastně nikdy neexistoval, Jára Cimrman. „Miloši, v jubilejním roce 2018 odstup nebo zemři. S úctou Jára C." stojí na transparentu s odkazem na slavné heslo tvůrců Járy Cimrmana Z. Svěráka a L. Smoljaka, že by se světodějné události měly odehrávat v letech, které si pak děti dobře zapamatují. Kdyby Miloš Zeman odstoupil na sté narozeniny republiky, tak by podle demonstrantů usnadnil budoucím žákům učivo.  

Průvod, který ukonči svou cestu na Staroměstském náměstí, volal také „Česko není Rusko“ nebo „Nechceme na východ“.

Na zmíněné Staroměstské náměstí průvod došel krátce po čtvrté hodině odpoledne, přivítala je tam socha Jana Husa a další aktivisté žádající demisi vlády. Před půl pátou odpoledne je celé náměstí plné takřka k prasknutí a už je jasné, že se všichni účastníci průvodu na určený prostor nevejdou.

Zaplněné Staroměstské náměstí si vyslechlo několik proslovů. Mocného potlesku se dočkali filozof a vysokoškolský pedagog Daniel Kroupa nebo jeden ze zakladatelů ODS Petr Havlík. Ještě před samotnými projevy však organizátoři akce vyzvali ke klidu a k pokojným protestům, jejichž cílem není provokovat, ale jen pokojně požádat o demisi premiéra, kterého protestující vnímají jako predátora toužícího po moci. Touží po ní tolik, že je schopen pronášet věty jako „Něch si to všichni zapamatují, nikdy neodstoupím, Nikdy!“

Když se ke slovu dostal Daniel Kroupa, podotkl, že by Babiš měl odstoupit sám, ale zjevně se k tomu nechystá. Nehodlá ho k tomu dotlačit ani prezident Miloš Zeman, a je na občanech, aby projevili svou vůli.

Takže prý nezbývá, než se s požadavkem obrátit na Parlament, obrátit se na naše zvolené zástupce. Především na ty, kteří současné vládě vyslovili podporu. Petice, která se za tímto účelem šíří, je prý dobrý nástroj. „Také Charta 77 se odvolávala na petiční právo,“ připomněl Kroupa. Prezidentu Zemanovi vyčetl, že mu antikomunismus nevydržel moc dlouho. Dnes se prý bohužel obklopil především komunisty a přisluhovači minulého režimu.

„Zdá se, že pan prezident nerespektuje principy demokratického právního státu. Totiž že se nikdo nesmí stavět nad zákon. A nejvyšším zákonem je Ústava,“ zahřměl Kroupa. „Premiér Babiš pracuje spíše ve prospěch svých firem a nikoli ve prospěch občanů,“ dodal. Filozof měl dokonce za to, že své postavení premiéra zneužívá Babiš dokonce k tomu, aby ovlivnil vyšetřování v kauze Čapí hnízdo. „Měl by odstoupit i proto, že i v případě, že by byl nakonec osvobozen, tak osvobozujícímu verdiktu nikdo nemusí věřit,“ upozornil Kroupa.

Všechny občany vyzval, aby napjali síly k obhajobě demokracie a republiky, která byla ve 30. letech minulého století jednou z posledních demokracií v našem regionu. Kroupa věří, že nakonec bude demokracie uhájena i dnes.

Na pódium se postavil také Petr Havlík, jeden ze zakladatelů ODS. Začal tím, že všechny přítomné požádal o minutu ticha za Václava Havla, Dagmar Burešovou a další disidenty, kteří v roce 1989 a před rokem 1989 sehráli zásadní roli v boji za demokracii v této zemi. „Dagmar Burešová byla dáma, která hájila maminku Jana Palacha. A ona pronesla tu památnou větu, že zbabělost by měla být trestná,“ připomněl Havlík.

Občané si podle něj často kladou otázku, jak je možné, že se česká společnost dostala tam, kde je dnes. Podle Havlíka zažíváme dobu, ve které byl český stát uchvácen oligarchy. U nás oligarchy slovensko-českými,“ podotkl. Dostali jsme se prý bohužel do situace, kdy někteří z těchto oligarchů vlastní média a ničí politickou soutěž a demontují právní stát z pozice lidí, kteří zastávají vládní funkce. „Fůj, fůj,“ hřímal v tu chvíli demonstranti. A ozýval se pískot. Vše se podle Havlíka děje pod rouškou hesel o klidu na práci a obraně národa.

„U některých politiků navíc hraje roli i chorobná touha po moci, která se může projevovat až hysterickými výjevy typu ‚nikdy neodstoupím‘,“ zahřměl Havlík. „Demisi, demisi, demisi,“ odpověděly mu hlasy tisíců lidi na Staroměstském náměstí.

Havlík se obává, že česká společnost se jednou zase ocitne pod bičem otrokáře. Napomohou tomu i lidé, kteří ani v demokracii nechtějí žit. „To je jeden z vlivů, se kterým počítala tzv. ruská Gerasimovova doktrína,“ pronesl nahlas a zřetelně Havlík s tím, že je třeba se postavit proruskému prezidentovi a všem proruským trollům. „Nesmíme je nechat žit v pocitu, že nad námi mají převahu. Nemají a mít nebudou,“ zdůraznil.

Svůj proslov uzavřel myšlenkou, že není důležité vyhrát každou bitvu. „Důležité je neztratit vlastní identitu a nenechat se semlít,“ ukončil svůj projev.

Na pódium se postavil také filozof Filip Karfík, který stejně jako jeho předřečníci nenechal na Babišovi nit suchou. Označil premiéra za „psychopata“, kterému je lhostejné, že jakýsi pan Protopopov odvezl jeho syna na Krym. Současně připomněl, že Andrej Babiš před rokem 1989 spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností a krátce po revoluci by bylo pro řadu lidí nemyslitelné, že by se takový člověk stal předsedou vlády. 

Karfík však nešetřil ani Zemana. Náš současný prezident Miloš Zeman podle jeho názoru rád útočí na menšiny, ať už to jsou Romové, vysokoškoláci nebo kdokoliv jiný. Místo těchto projevů by se Zeman měl stejně jako T. G. Masaryk snažil o to, aby pozvedal národ. Zeman však postupuje přesně opačnou cestou.

Ke slovu se dostal i filozof Václav Němec, který srovnal odvoz premiérova syna Andreje Babiše mladšího na Krym s únosem syna tehdejšího slovenského prezidenta Michala Kováče, Michala Kováče mladšího, do Rakouska. „Když pan premiér nechce opustit svoji funkci, tak musíme udělat všechno pro to, aby funkce opustila jeho,“ zaznělo z úst Němce.

Akce se pomalu blížila ke konci a demonstranti se shodli na jednom. Boj za svobodu a demokracii prý nikdy nevzdají. Občané nestojí o revoluci, jen chtějí slušnou vládu a slušného premiéra. Demonstranti věří, že když se podaří sehnat milion podpisů pod petici Milion chvilek pro demokracii, nebude tak snadné je ignorovat.

Tento jejich postoj vyjádřil jeden z organizátorů akce za celé uskupení Milion chvilek pro demokracii. „Pane Babiši. Boj za svobodu a demokracii nikdy nevzdáme. Nikdy! Díky Staroměstské náměstí! Díky,“ rozloučil se jeden z organizátorů akce za celé uskupení Milion chvilek pro demokracii.

A takto to v Praze skončilo:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Vít Hassan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vir se šíří po světě. Hrozivá předpověď odborníka. O kolika nakažených se neví? Raději nečtěte

22:02 Vir se šíří po světě. Hrozivá předpověď odborníka. O kolika nakažených se neví? Raději nečtěte

Nebezpečná nákaza koronavirem se šíří i mimo Čínu. Kromě provincie Chu-pej a nejvíce zasaženého Wu-c…