Z lipské burzy odejít. EU to vyřeší, až Fiala nebude premiér. Exministr Mládek jasně

03.10.2022 13:14 | Ze sítí

Jan Mládek, bývalý poslanec a ministr zemědělství i průmyslu a obchodu v minulých vládách, poskytl rozhovor kanálu Inovace republiky. Zamýšlí se v něm nad polarizací nejen naší společnosti, možným odchodem z lipské burzy, ale i nad nečinností současné vlády Petra Fialy (ODS). Podle něj je ve hře i rozpad Evropské unie a její společné měny.

Z lipské burzy odejít. EU to vyřeší, až Fiala nebude premiér. Exministr Mládek jasně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Mládek

V úvodu celého rozhovoru pro pořad Inovace republiky se Mládek pozastavil nad upadající politickou kulturou současné společnosti, a to nejen v rámci České republiky.

S velkými obavami sleduje politické dění u nás i ve světě. Všude podle něj dochází k vykopávání hlubších příkopů, což je velmi dobře vidět na USA.

Podle Mládka se ve Spojených státech v minulosti vždycky dohadovali republikáni a demokraté, a někdy i ostře. Ale vždy byli schopni si pak sednout a o důležitých věcech pro fungování státu se dohodnout.

„Nyní tu schopnost ztrácejí a podobné je to i u nás. Dohody v rámci fungování země není možné dosáhnout,“ řekl bývalý ministr.

Podle něj je dalším důvodem, proč se společnost tak polarizuje, i neschopnost odlišit, co je hlavní a co vedlejší problém a řešit přednostně problémy stěžejní. Všichni podle Mládka řeší nějaký svůj dílčí problém a komunikace se pak nepotkávají.

Bývalý člen vlády se vyjádřil také k nedávným demonstracím, které proběhly na Václavském náměstí. Pro jejich konání má pochopení, protože lidé se objektivně obávají cen energií a jsou znepokojení.

Pro co ale pochopení nemá, je skutečnost, kdo tyto demonstrace organizuje. V této souvislosti Mládek mluvil o bizarním uskupení, v jehož rámci zmínil ultrakomunisty, fašizující podnikatele atd. Vadí mu na tom mimo jiné fakt, že se tito organizátoři demonstrací stávají politicky významnější silou.

Řeč se pak nutně musela stočit i na energetiku. Jan Mládek předeslal, že se jako ministr podílel na prosazení státní energetické politiky ČR, která dosud platí.

Jako hlavní problém Mládek vnímá skutečnost, že se cena energie tvoří na lipské burze, na základě tzv. závěrné elektrárny, což je poslední plynová elektrárna v Německu. Ceny jsou pak logicky vysoké. Podle něj musíme, alespoň částečně, z lipské burzy odejít.

Co se týká opatření a činnosti české vlády Petra Fialy, bývalý ministr byl poměrně kritický.

„Fiala se spoléhá na to, že to vyřeší Evropa, a to je chyba. Evropská unie to možná vyřeší, ale to už Fiala nebude premiérem,“ řekl Mládek s tím, že německá ekonomika vydrží daleko víc, než ta naše a až nadejde čas, kdy budou muset Němci učinit zásadní rozhodnutí, bude už pro Českou republiku pozdě.

Mládek vzpomněl v souvislosti s probíhající energetickou krizí i bývalého prezidenta a velkého zastánce tzv. „tržní ekonomiky“, Václava Klause.

Ten prý vždy říkal, že trh všechno vyřeší. Podle Mládka měl v zásadě pravdu, otázkou ale je, za jakých okolností – časových, politických, finančních, sociálních atd.

„Pokud něco stávající vláda nevymyslí, lidé čtyřnásobné ceny plynu prostě neutáhnou,“ uvedl k tomu Mládek a přidal příklad z Moldávie, které Gazprom také vypnul plyn.

„Všichni tedy začali topit přímotopy a spadla síť,“ dodal s tím, že nás čeká tvrdá zima.

Pokud se má najít řešení, není dobré se podle bývalého ministra dívat na to, že řešíte pouze plyn. Ten prý vyřešit téměř nelze.

„Musíme řešit energetickou bilanci jako celek, lidem je ve výsledku jedno, z čeho budou mít teplo.“

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: MaA

Zajímá mě, co si přeje ODS?

Protože vy na jednu stranu tvrdíte, že: ,,Zdá se, že si voliči nepřejí další federalizaci EU, bezbřehou migraci a ničení konkurenceschopnosti a životní úrovně radikální zelenou ideologií vtělenou do Green Dealu. To je nadějná zpráva." Jak ale vysvětlíte vaše spojení s Lidovci a TOPkou? Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jste lhář a nejhorší premiér, vyslechl si Fiala od podnikatele. A povolily nervy

15:25 Jste lhář a nejhorší premiér, vyslechl si Fiala od podnikatele. A povolily nervy

Premiér Petr Fiala (ODS) se dostal do křížku s jedním z podnikatelů na debatě Restart Česka v pražsk…