Z toho kouká průšvih jako vrata. ČT pustila reportáž o Lidicích, poslední přeživší se brání tomu, co zaznělo

28.10.2019 18:11

Všichni dosud žijící přeživší vypálení Lidic bojují proti reportáži České televize, ve které byla maminka jedné z nich označena za udavačku, kvůli níž se celá tragédie odehrála. Přeživší v čele s osmdesátiletou Marií Šupíkovou, jejíž maminka byla za udavačku označena, to berou jako obrovskou zradu. Na protest vystoupili z organizace Ministerstva kultury památník Lidice, napsali stížnost na ČT a RRTV a poslali otevřený dopis ústavním činitelům.

Z toho kouká průšvih jako vrata. ČT pustila reportáž o Lidicích, poslední přeživší se brání tomu, co zaznělo
Foto: Archiv
Popisek: Památník Lidice

Reportéři ČT vycházeli z výzkumu historika Vojtěcha Kyncla, který stojí na jediném zdroji informací v osobě protektorátního četníka. Ten si ale podle historika Vojtěcha Šustka mohl vše vymyslet, což byla po válce běžná praxe. V reportáži ČT se ale o domnělém udavačství hovoří jako o jasném a nepopiratelném faktu.

Anketa

Existoval v Československu doopravdy jeden československý národ?

56%
44%
hlasovalo: 7690 lidí

O případu již informoval server Info.cz, kde archivář Vojtěch Šustek hovoří o běžné praxi protektorátních četníků a jiných lidí, kteří po válce podávali nepravdivá udání. Takové udání podal i jistý četník Evžen Ressl, kterého ale podle Šustka „nemůžeme brát jako věrohodného svědka, protože on sám některé obyvatele Lidic gestapu předal, a měl tudíž mnoho důvodů, aby to na někoho sváděl“.

Resslovo obvinění bylo v archivech nepovšimnuto až do roku 2016, kdy jej ve své knize zveřejnil historik Vojtěch Kyncl. Ten potom vystoupil v pořadu Reportéři ČT, kde informace předložil jako jasný důkaz udavačství.

To bolestně zasáhlo Marii Šupíkovou, jejíž matka byla z takového hrozného činu po tolika letech ve veřejnoprávní televizi nařčena. „Je to neúcta k obětem, k ženám a mužům, neúcta k mému bratrovi, který byl popraven v patnácti letech,“ řekla v rozhovoru na XTV.

Poté, co reportáž vyšla, podali zbylí přeživší stížnost přímo na adresu České televize a také do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Ukončili také dlouholetou spolupráci s organizací památník Lidice při Ministerstvu kultury, která se proti reportáži nijak neohradila.

„Bylo to na základě reportáže, kterou jsem neviděla, protože se moje dcera neodhodlala mi ji zatím ukázat. Řekla mi obsah toho a já se divím tomu redaktorovi, že v den vzpomínání udělají takovou reportáž,“ řekla Šupíková. „Pan doktor Šustek již před vydáním reportáže vybádal, že moje maminka je nevinná a nikoho neudávala,“ odvolávala se na zmíněný výzkum.

„Když jsem se o té reportáži dozvěděla, volala jsem ředitelce paní Lehmannové a řekla, že přerušuji spolupráci s památníkem. Ona mi řekla, že se mě to moc netýká a že bych mohla pokračovat ve spolupráci,“ nechápala Šupíková.

„Mě to strašně zdrblo, věřte mi,“ řekla se slzami v očích a dodala, že z těchto důvodů napsala s ostatními otevřený dopis. „RRTV se od toho distancuje a mám pocit, že ani ti naši činitelé nic neučiní, ale přála bych si, aby se za ten dopis postavili a zastali se nás,“ uvedla s tím, že dopis byl poslán prezidentovi, premiérovi a do obou komor Parlamentu.

„Divím se historiku Kynclovi, který tam tvrdí, že lidické ženy to braly jako povolání. To je od něj nehoráznost. Pomlouvat je, když už se nemůžou bránit,“ vrátila se ještě k jednostrannému výzkumu a poté převyprávěla celou událost, jak si na ni sama pamatuje.

„Tehdy to byla noc, na kterou do smrti nezapomenu, přišli, když jsme spali. Náš dům totiž byl první při vstupu do obce a oni si ho předem vyhlídli, aby si tam zřídili štáb. Nás odvezli, skončili jsme v Kladně na gymnáziu. Tatínka už jsem nikdy neviděla,“ vzpomíná Šupíková a dál vypráví o tom, jak skončila v německé rodině na převýchově, zatímco její příbuzní zemřeli.

„Je mi smutno, spoléhám na vás, že očistíte jméno mojí maminky, že není udavačka. Vždyť to byla prostá žena, která nás vychovávala a měla nás ráda. Jak může být někdo tak zlý a tohleto napsat, to mě tak odrovnalo všechno. Věřím, že ústavní činitelé si ten dopis přečtou a snad nám pomohou a odsoudí to,“ řekla nakonec opět se slzami v očích moderátorce Janě Bobošíkové.

reklama

autor: jma

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

potíraní dezinformací

Vaše vláda chce neustále bojovat proti dezinformacím, ale zároveň šetříte ve školství. Nemáte dojem, že to nejde dohromady? A co třeba využít peníze na potírání dezinformací a dát je do školství? A co to vlastně ta dezinformace je? Co když se něco jeví jako dezinformace, ale za chvíli se ukáže, že j...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zelenskyj a celý parlament tleskali. 98letému veteránovi z SS. Ano, opravdu

9:15 Zelenskyj a celý parlament tleskali. 98letému veteránovi z SS. Ano, opravdu

Ukrajinskému prezidentovi Zelenskému se dostalo ovací vestoje v kanadském parlamentu. Nebyl ale jedi…