Za chyby úředníků platí stát. Desítky milionů ročně

22.05.2011 10:47

Čím dál víc lidí si nenechává líbit zvůli úředníků a za jejich pochybení žádá odškodnění. V případě, že občan spor vyhraje, nezodpovídá se mu ovšem konkrétní úředník, platí za něj stát.

Za chyby úředníků platí stát. Desítky milionů ročně

Ministerstva financí a spravedlnosti zaplatila loni za odškodnění občanů kvůli chybě úředníků 172 milionů korun. Zákon sice umožňuje, aby stát mohl proplacení částky žádat po konkrétním úředníkovi, ale téměř nikdy se to neděje.

Podle občanského sdružení Oživení se úředníci zodpovídají jen minimálně, což dokumentovala analýza 177 rozsudků a 77 pokut od antimonopolního úřadu z let 2005 až 2007, kterou sdružení provedlo. "Právo na úhradu škody po úřednících bylo využito jak u rozsudků, tak u pokut zhruba v pěti procentech," řekl serveru iDNES.cz Tomáš Kramár ze sdružení.

Může se vymáhat. Takže se nevymáhá

"V zákoně je řečeno, že škodu úřad může vymáhat. Slovo ´může´ pak v praxi znamená, že se to nevymáhá," zhodnotil situaci advokát a člen legislativní rady vlády Pavel Černý. Na vině podle něj je určitá solidarita mezi úředníky.

Podle mluvčího ministerstva financí Jakuba Haase je problém složitější. "V kapitole ministerstva financí se jedná zejména o případy vzniklé v souvislosti s činností daňové či celní správy. Existuje jich řádově stovky a týkají se především změny judikatury soudů a u těch neexistuje zavinění konkrétního pracovníka."

V posledních letech případů. Žádostí bylo loni 2 559, tedy nejvíc za poslední tři roky, a žalob bylo 1 303, což je druhé nejvyšší číslo od roku 2006. Úředníci ovšem nechybují více, naopak se ovšem objevuje čím dál více lidí, kteří si jsou vědomi svých práv. 

Čtěte:

Úředníci se dívali na porno. Zaplatí částí mzdy

Propuštění úředníci si vymysleli úřad. A lobbovali za něj

Za smrt dvou školáků zlínští úředníci nemohou, rozhodl soud

Líní a pohodlní úředníci, kritizuje zástupkyně ombudsmana

reklama

autor: par

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

ekošílenci

Často mluvíte o ekošílencích a fanaticích. Myslíte, že jde toto šílenství ještě nějak zatavait? Co čekáte, že přijde s volbami? Posílí tito šílenci nebo naopak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vysmívají se nám. Dělají z nás idioty.“ Holec to vzal od podlahy. Nešetřil nikoho

14:00 „Vysmívají se nám. Dělají z nás idioty.“ Holec to vzal od podlahy. Nešetřil nikoho

Vysmívají se nám a dělají z nás idioty. Moderátor Petr Holec zúčtoval ve svém pravidelném pořadu Živ…