Za tohle zaplatíte, vzkázal Írán Saúdské Arábii, když popravila kazatele. A za pár hodin Saúdům vyhořela ambasáda...

3. 1. 2016 7:13

Šíité se zlobí. Kvůli popravě významného duchovního vůdce Nimra Bákira Nimra, ke které došlo na Nový rok v Saúdské Arábii, vyšli do ulic v mnoha městech celého světa a mimo jiné také zapálili ambasádu v Teheránu. Píše o tom server Echo24.cz.

Za tohle zaplatíte, vzkázal Írán Saúdské Arábii, když popravila kazatele. A za pár hodin Saúdům vyhořela ambasáda...
Foto: pixabay.com
Popisek: Írán

Nimr byl popraven spolu s dalšími 46 lidmi za terorismus. Dlouhodobě kritizoval vládu za přístup k šíitskému obyvatelstvu a dlouhodobě vystupoval také proti královské rodině. Klerik rovněž udržoval dobré vztahy s íránskou vládnoucí elitou. A právě podle Íránu Saúdská Arábie za popravu 56letého duchovního draze zaplatí.

Podle britského listu The Independent si Nimr, i přestože volal například po odtržení východního regionu od Saúdské Arábie a případném sjednocení s Bahrajnem, dával pozor, aby nepodněcoval násilí. 

Původní text ZDE.

Nimr byl zatčen v roce 2012 za podvracení státu. Tehdejší protesty byly rovněž masivní, o život při nich přišli tři lidé. V roce 2014 byl odsouzen k trestu smrti. „Trest smrti pro duchovního Nimra Bákira Nimra je součástí kampaně ze strany orgánů v Saúdské Arábii zničit veškerý disent včetně toho, který hájí práva šíitskomuslimské komunity v království,“ kritizoval tehdy zástupce ředitele Amnesty International pro Blízký východ a severní Afriku Saíd Búmedúh.

A Írán není jedinou zemí, která se zlobí. Poprava vyvolala vlnu nevole i v Bahrajnu. Jako vraždu podle serveru Echo24.cz označil popravu i libanonský Hizballáh. Podle mluvčího ministerstva vnitra Saúdské Arábie Mansura Turkiho je však zasahování do královské justice nepřijatelné. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Eurošprcka a Dublin IV: Kalouskova věta o Czexitu vyvolala vážnou reakci

20:16 Eurošprcka a Dublin IV: Kalouskova věta o Czexitu vyvolala vážnou reakci

Po opuštění EU bychom v případě, že zůstaneme na evropském společném trhu, museli stejně dodržovat e…