Za válku v Sýrii může Moskva, řekl v rozhovoru bývalý gruzínský disident. A tohle vzkázal Česku...

15.08.2015 12:30

Jeden z někdejších kandidátů na prezidenta Gruzie po pádu Sovětského svazu, Nodarem Natadzem, poskytl obsáhlý rozhovor Lidovým novinám o současném postavení Gruzie ve světě i o cíli Ruska, kterým je prý zničení Gruzie.

Za válku v Sýrii může Moskva, řekl v rozhovoru bývalý gruzínský disident. A tohle vzkázal Česku...
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V gruzínském městě Gori, rodišti Josifa Stalina

Podle Natadzema je Gruzie typologicky evropskou zemí, protože je od roku 354 státním náboženstvím křesťanství a v gruzínských dějinách prý existuje i analogie k období rytířské kultury, rané renesanci, k osvícenství, romantismu i k dekadenci 19. a 20. století.

Podle něj má současná Gruzie mnoho podobného s dřívější Gruzií. Asi nejvíce ale podle Natadzema vydržela snaha sousedního Ruska o zničení jeho země, protože jde o strategické území, které když prý Rusko ovládne, bude mít klíč ke střední Asii. „Ovládnout tento region je pro Rusko prioritou,“ říká s tím, že zachování koridoru mezi Evropou a střední Asií je tedy pro Gruzii otázkou přežití.

Autorem války v Sýrii je Moskva

„Rusko chce na jižním Kavkaze vytvořit oblast temnoty, region nestability,“ uvedl gruzínský filolog Lidovým novinám s tím, že si v nejsvětlejších snech představuje Putin, že se v Zakavkavzsku udrží a vytvoří si z něj odrazový můstek na Západ, na Blízký východ, do Turecka a podobně. „Autorem takzvané syrské války není nikdo jiný než Moskva, tam je třeba hledat začátek scénáře budoucnosti celé oblasti,“ dodal někdejší akademik na adresu Kremlu.

Podle něj se rovněž dopustil mnoha chyb i Západ, a to především v tom, že netrvá na tom, aby Rusko vyvedlo z Gruzie svá vojska, jak se zavázalo v roce 2008. Důvodem těchto chyb je prý to, že Západ nerozumí kremelské mentalitě. „Rusko rozumí pouze jazyku síly,“ řekl Natadzem v rozhovoru s tím, že prý Putin, aby si udržel prestiž v očích obyčejného občana, nebude váhat ani nad použitím jaderné bomby. „Logika Putina je tato: kde žijí Rusové, tam je Novorusko,“ pokračoval Natadzem.

Hybnou silou Ruska je prý obyčejný ruský člověk, „Ivan“. „Dokud bude ‚Ivan‘ v Rusku převažovat, bude podporovat své impérium,“ je přesvědčen Gruzínec s tím, že prý má ruský národ komplex méněcennosti. „Nevěřte slepě nikomu, zvláště pak notoricky známému agresorovi,“ vzkázal v závěru rozhovoru bývalý gruzínský disident Čechům.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jzd

Tchaj-wan

Proč právě Tchaj-wan jako první? Proč jste neobvolal dřív třeba naše sousedy? Chápu, že nevoláte Zemanovi, ale proč nezačít v Evropě? A máte nějaké spojení na amerického prezidenta? Chtěl byste se s ním jako prezident sejít? Zeman chtěl a nepovedlo se mu to. Ale to bylo ještě za Trumpa.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zemřel Lubomír Štrougal. Premiér šesti vlád

15:01 Zemřel Lubomír Štrougal. Premiér šesti vlád

Lubomír Štrougal, rekordman mezi českými a československými premiéry v délce výkonu funkce i dožití,…