Začíná nová historie. Přečtěte si o referendech v Itálii, o kterých se u nás nemluví, ale v Bruselu kvůli nim mají stažené zadky

24.10.2017 17:25 | Zprávy

V neděli 22. října 2017 se konalo od sedmi hodin ráno do 23 hodin referendum o autonomii krajů Benátsko (Veneto) a Lombardie. Je to umožněno v čl. 116 odst. III italské ústavy. Tímto tedy mohou kraje požádat o zvýšení místních kompetencí. Ústava takovou decentralizaci vlády zavedením federálních uskupení deferenciovaných autonomií dovoluje od roku 2001. Více o tom prozradila česko-italská blogerka Monika Pilloni.

Začíná nová historie. Přečtěte si o referendech v Itálii, o kterých se u nás nemluví, ale v Bruselu kvůli nim mají stažené zadky
Foto: Archiv
Popisek: Italská vlajka

V Itálii již existují autonomní oblasti. Jsou to kraje: Friuli – Venezia Giulia, Trentino – Alto Adige/Sudtirol, Valle d’Aosta a ostrovy Sardinie a Sicílie. Těchto pět krajů má speciální statut autonomie, který byl autorizován Parlamentem Italské republiky. O stejný statut nyní usilovaly dvě severoitalské oblasti.

Další informace naleznete zde.

Podle informačních tiskových serverů v Benátsku volilo 60 % a v Lombardii 40 % občanů. Již v 19 hodin Benátsko dosáhlo kvóra 50 % nutného pro to, aby referendum o autonomii vstoupilo v platnost. Ve 23 hodin, v momentě, kdy se uzavírala volební místa, jsme byli svědky obrovského úspěchu: referenda o autonomii se účastnilo 57,2 % oprávněných osob. Co se týče dat z Lombardie, ta jsou méně excelentní: okolo 19. hodiny se dostavilo 31,8 % oprávněných voličů.

Podle oficiálních dat z krajského ministerstva v obou regionech odpověď „ANO“ naprosto převažuje: v Benátsku volilo 98,1 % hlasujících ANO a 1,9 % NE. V Lombardii bylo pro ANO 95,38 % a pro NE 3,86 % voličů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: .

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

3 roky nic, teď pohyb. Zlé pro Ukrajince, zvlášť když USA utnuly pomoc

10:35 3 roky nic, teď pohyb. Zlé pro Ukrajince, zvlášť když USA utnuly pomoc

Krátce poté, co vyšlo najevo, že Rusové pravděpodobně obsadili jedno z důležitých ložisek lithia, o …