Žádná totalita nezlomí celý národ. Jste svědomím doby, ocenila Šlechtová odbojáře. A jasné slovo přidal i kardinál Dominik Duka

26.02.2018 18:31

Přes třicet lidí v pondělí převzalo osvědčení o účasti ve třetím, tedy protikomunistickém odboji. Za účasti kardinála Dominika Duky, někdejšího politického vězně, odbojáře ocenila ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO). „Žádná totalita však naštěstí není schopna zlomit celý národ až do toho posledního člověka. Vždy se najdou ti, kteří jsou nezištnými nositeli a obránci ideálu občanské svobody,“ řekla šéfka obrany v projevu odbojářům. Své vyjádření pro ParlamentníListy.cz připojil kardinál Duka.

Žádná totalita nezlomí celý národ. Jste svědomím doby, ocenila Šlechtová odbojáře. A jasné slovo přidal i kardinál Dominik Duka
Foto: www.karlaslechtova.cz
Popisek: Karla Šlechtová, ministryně obrany
reklama

Dalších 34 protikomunistických bojovníků nebo jejich potomků převzalo osvědčení o uznání účasti ve třetím odboji. Osvědčení jim spolu s pamětními medailemi předala ministryně obrany Karla Šlechtová. Ve svém projevu na slavnostním shromáždění vyzdvihla jejich hrdinství a nezlomnost, s jakou se proti totalitě vymezovali.

„Komunistický režim po celá čtyři desetiletí lámal osudy našeho státu i jeho obyvatel. Komunisté měli zvláštní představu, že člověka osvobodí jeho zotročením. Jak výstižně připomíná ve svých pamětech profesor Václav Černý, komunismus vedl občanskou válku proti vlastnímu národu; válku, která znamenala zničení tisíců lidských existencí. Systém vylučoval jakoukoliv opozici. Každá odstředivá, natož pak odbojová tendence byla již v zárodku tvrdě postihována. Teror byl zakořeněn v samotné podstatě režimu a jeho represe měly vždy konkrétní podobu. Žádná totalita však naštěstí není schopna zlomit celý národ až do toho posledního člověka. Vždy se najdou ti, kteří jsou nezištnými nositeli a obránci ideálu občanské svobody,“ uvedla ministryně.

Připomněla, že až dvaadvacet let po pádu komunismu dospěl český právní systém k uzákonění třetího odboje.Konečně byl odboj nazván odbojem a statečnost statečností. Vy, kteří jste dnes přítomni v tomto sále, jste kdysi odmítli kompromis se špatností a zbabělostí. O komunistickém režimu jste neměli žádné iluze – ale nečekali jste, až se tento režim sám rozloží vlastní neschopností. Boj proti komunismu, ať už jakýmikoliv prostředky, jste si zvolili jako svůj úkol a své poslání,“ hovořila Šlechtová k odbojářům.

„Minulost není uzavřenou kapitolou. Stále je v ní skryto mnoho zla, které občas zatouží po své reinkarnaci. Právě vy, účastníci třetího odboje, jste svědomím doby. Vaše osudy, které mají nadčasový význam, jsou výmluvným obrazem dějin našich zemí ve druhé polovině dvacátého století. Díky vám nebude nikdy zapomenuto to, co způsobilo tolik bezpráví a hořkosti. Vážím si vašeho celoživotního postoje a vašich činů,“ konstatovala ministryně obrany.

Vedle dalších tří desítek obdrželi ocenění bratři Pavel a Jiří Wonkovi, prvně jmenovaný in memoriam. Posmrtně oceněn byl vedle jiných Bohuslav Slez, který se podílel na přípravě operace, jejímž cílem bylo dostat někdejšího demokratického ministra spravedlnosti Prokopa Drtinu na Západ.

Ceremoniálu se zúčastnil pražský arcibiskup a kardinál Dominik Duka. „Setkání s příslušníky je určitou manifestací postojů, ale také i poděkování. Pokaždé se zde setkám buď bezprostředně s přáteli nebo se spřátelenými dušemi či jejich dětmi. I pro ně je to velmi důležité. Víme, že se současný svět tak trochu ztrácí ve své orientaci a oni nám mohou být ručičkou na kompase, kam v životě a svém osobním postoji máme mířit,“ sdělil ParlamentníListy.cz kardinál Duka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vítězslav Jandák si vytřel… člověkem v tísni. Newsroom ČT24 to natáčel ve čtyřech lidech. Co padlo na adresu Rosího, ovšem do éteru nepustili. Jenže my víme i to

4:40 Vítězslav Jandák si vytřel… člověkem v tísni. Newsroom ČT24 to natáčel ve čtyřech lidech. Co padlo na adresu Rosího, ovšem do éteru nepustili. Jenže my víme i to

Rada Českého rozhlasu nedávno pořádala debatu o mediální gramotnosti a mediálním vzdělávání. Podle n…