Žádná země by neměla mít prezidenta, za jehož slova se stydí, když je děti opakují, prohlásil v ČT ředitel Havlovy knihovny

02.03.2016 19:21

Ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský usedl do křesla pro hosta ve středečním Interview ČT24. Obsáhle se vyjádřil k volebnímu boji v USA. Prozradil, koho by volil první český prezident Havel. Poznamenal také, že by žádná země neměla mít prezidenta, za jehož slova se musíme stydět. Zvlášť když je opakují děti. Došlo ale i na spor o pojmenování státního svátku 17. listopadu v Česku.

Žádná země by neměla mít prezidenta, za jehož slova se stydí, když je děti opakují, prohlásil v ČT ředitel Havlovy knihovny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michael Žantovský

„Tvrdit dnes, že je předvolební souboj rozhodnutý, by bylo předčasné. Trump vyhrál v sedmi státech z jedenácti a Clintonová v osmi,“ připomněl host výsledky tzv. superúterý v USA. Mezi republikány může dojít i k tomu, že se všichni ostatní republikáni mohou spojit proti Donaldu Trumpovi. Naznačil to Trumpův protikandidát a texaský senátor Ted Cruz. Ten to sice říkat skoro musí, ale totéž píší i někteří komentátoři, kteří se stavějí mezi příznivce republikánů.

Trump se snaží ukázat i přívětivější tvář

Řadu Američanů odrazuje především radikálnost, s jakou Trump vystupuje. Nechodí daleko ani pro ostřejší výrazy. Před tím mnozí komentátoři varují. „Žádná země by neměla mít prezidenta, za jehož slova se země stydí, když je děti opakují,“ podotkl k tomu ředitel Knihovny Václava Havla.

Ale pozor, Trump se snaží ukázat i přívětivější tvář. „Trump také ale po včerejšku změnil rétoriku a začal vystupovat jako konsenzuální kandidát, který má šanci porazit Hillary Clintonovou,“ doplnil Žantovský. Americký miliardář oslovuje především bílé Američany, kteří se cítí být ohroženi příchodem nových přistěhovalců.

Trump má výhodu, že může použít řadu vlastních finančních prostředků v předvolební kampani. Je pravda, že se těší také velké podpoře na sociální síti Facebook. Ale podle hosta bychom se tím neměli nechat ovlivnit. „Kdyby měl rozhodovat Facebook, tak to bychom mohli zrušit volby,“ upozornil.

Miliardář také sází na to, že je do značné míry úspěšným podnikatelem. Jako takový říká, že už si vydělal dost peněz a teď chce jen sloužit lidem. Tím je poměrně podobný jiným politikům. „Stát se má řídit jako firma. Na to někteří voliči slyší. Jsou to voliči, kteří volají po jednodušších řešeních a nechtějí se o některé věci starat sami. Je to ale argument velmi ošidný,“ prohlásil Žantovský v narážce na českého ministra financí Andreje Babiše (ANO), majitele Agrofertu.

Jako ředitel Knihovny Václava Havla také poznamenal, že exprezident znal Hillary Clintonovou a není prý pochybnosti o tom, že by volil právě ji.

Velká Británie a 17. listopad

Pár minut svého vystoupení věnoval k chystanému referendu ve Velké Británii o vystoupení z EU. Žantovský je přesvědčen, že Británie v EU zůstane, ale může se stát, že výsledek bude velmi těsný a pak budou debaty pokračovat.

Nakonec padlo pár slov k přejmenování státního svátku 17. listopadu. Především pravicoví politici upozorňují na to, že se dnes mnozí lidé snaží ukrást důležitý den studentům. Žantovský to viděl jinak. „Myslím si, že politici mají důležitější věci k řešení. To, jak vnímáme 17. listopad, nám nikdo nemůže vzít žádným přejmenováním,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je výprask! Janek Ledecký si to vyřídil s veřejnoprávním novinářem za články o jeho dceři Ester

9:24 To je výprask! Janek Ledecký si to vyřídil s veřejnoprávním novinářem za články o jeho dceři Ester

Český zpěvák a skladatel Janek Ledecký, hudebník a otec dvojnásobné olympijské vítězky Ester Ledecké…