Žádné dodávky do jaderné elektrárny v Iránu nebudou. Vláda odmítla návrh KSČM

09.07.2014 16:34

Komunistická strana Čech a Moravy opět ve sněmovně předložila návrh na zrušení zákona, který českým firmám zakazuje dodávat zařízení pro jadernou elektrárnu v íránském Búšehru. Zákon z roku 2000 reagoval na záměr jihočeské firmy ZVVZ Milevsko dodat do elektrárny vzduchotechniku. Tento obchod tenkrát kritizovaly Velká Británie a USA, které měly podezření, že Írán zneužívá civilní programy ke krytí nukleárních projektů.

Žádné dodávky do jaderné elektrárny v Iránu nebudou. Vláda odmítla návrh KSČM
Foto: Daniela Černá
Popisek: Na mítinku měl proslov předseda KSČM Vojtěch Filip

Vláda ale návrh KSČM odmítla. Zákon o zákazu dodávek pro jadernou elektrárnu Búšehr zakázal českým výrobcům vyvážet zboží, poskytovat služby, dokumentaci nebo informace v souvislosti s tehdy budovanou elektrárnou v Búšehru. Tehdejší sociálnědemokratická vláda Miloše Zemana ho předložila ve snaze zabránit ZVVZ dodat do elektrárny vzduchotechnické zařízení. Spojenci Prahy se obávali, že Írán může zařízení dodávané do elektrárny použít pro své vojenské programy. 

Komunisté argumentují tím, že zákon je neaktuální, protože elektrárna je hotová a žádné české podniky již nemůžou své případné dodávky uskutečnit. „Zákon, který nemůže upravovat žádné společenské vztahy, nemá význam a jen zatěžuje český právní řád. Proto je nejvhodnější zákon zrušit jako nepotřebný," stojí v důvodové zprávě.

Třetí pokus KSČM

Jde již o třetí pokus od roku 2009. Tehdy poslanci totožný návrh propustili do druhého čtení, ale výbor pro obranu ho doporučil zamítnout. K dalšímu projednávání už se poslanci nedostali. V roce 2011 předložila KSČM opět tento návrh, ale tehdejší sněmovna ho zamítla již v prvním čtení. 

Elektrárna má výkon 1000 megawattů a pokrýt by měla 2,5 procenta íránské spotřeby elektrické energie. Írán ji vybudoval s ruskou pomocí. Agentura Reuters letos v únoru s odvoláním na íránského velvyslance informovala, že Rusko by pro elektrárnu v Búšehru mohlo postavit druhý reaktor výměnou za íránskou ropu. Západ se obává, že reaktor v Búšehru by Íránu mohl posloužit k případnému vývoji jaderné zbraně. Teherán ale veškeré úsilí v tomto smyslu popírá. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…