Žádné totalitní praktiky na kraji neprovozujeme, odmítl Franc kritiku opozice

4. 7. 2014 14:09

Sociálně demokratický senátor Lubomír Franc stojí v čele Královéhradeckého kraje. A právě z pozice hejtmana odpovídal na dotazy čtenářů ParlamentníchListů.cz. Je jednání krajského zastupitelstva totalitní? Měly by peníze z evropských fondů jít přímo do rukou obcí a měst? A jak je to s D11? Přečtěte si, jak odpověděl.

Žádné totalitní praktiky na kraji neprovozujeme, odmítl Franc kritiku opozice
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Hejtman Lubomír Franc
reklama

Opoziční zastupitel Vladimír Derner napsal kritický článek o jednání královéhradeckého krajského zastupitelstva (k přečtení ZDE). Čtenářka ParlamentníchListů.cz si ho přečetla, ale pak marně hledala adekvátní reakci hejtmana France. A tak se ho zeptala na jeho profilu na serveru ParlamentníListy.cz, přičemž mu část inkriminovaného článku odcitovala.

„Současná koalice nejen, že dává najevo svůj souhlas s totalitními praktikami kdesi v Tibetu, ale k tomuto způsobu myšlení a jednání má blízko i při jednání krajského zastupitelstva. Většinou pouhého jednoho hlasu v zastupitelstvu prosazují své záměry bez ohledu na oprávněné připomínky opozice. Tímto způsobem byl schválen rozpočet..." napsal Derner.

A takto Franc na kritiku zareagoval: „Zasedání zastupitelstva jsou veřejně přístupná a navíc živě přenášená na internetu, takže si každý může udělat vlastní názor na jejich průběh. Nad jednotlivými návrhy je pochopitelně rozdílná míra konsenzu. Některé jsou schvalovány jednomyslně, jiné těsnou většinou. Většinu jednoho hlasu při hlasování však rozhodně nepovažuji za projev totalitních praktik.“

Další čtenář přišel s argumentem, který mimo jiné zastává i prezident Zeman. A to ten, že kraje neumí efektivně čerpat evropské dotace. „Byl byste pro to, aby měly rozdělování peněz z evropských fondů v rukou samotné obce a města?“ zněla jeho otázka směrem k hejtmanovi.

„Peníze z evropských fondů rozdělují instituce, které spravují jednotlivé operační programy, například Regionální rada regionu soudržnosti Severovýchod. Kraj a jeho instituce se musí o evropské peníze ucházet stejně jako například města a obce. Mohu říci, že v tomto ohledu patří Královéhradecký kraj k těm úspěšným,“ pochválil svůj kraj. 

Plné znění otázek a odpovědí ZDE, ZDE a ZDE.

Další otázka cílila na dálnici D11, která by měla spojit Prahu s Jaroměří, a která by měla vést přes Hradec Králové. „Prý se podařilo získat pozemky potřebné pro dostavbu dálnice do Hradce. Kdy bude dokončena?“ táže se čtenář.

Královéhradecký kraj není investorem dálnice D11, pouze se podílí na vyjednávání o zajištění pozemků potřebných pro její výstavbu, protože tato aktivita je ve veřejném zájmu občanů našeho kraje. Se svou otázkou se musíte obrátit na Ředitelství silnic a dálnic, ale předpokládám, že v tuto chvíli na ni nebude schopen nikdo odpovědět,“ odpověděl Franc.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebezpečná Plzeň. Odešel bych hned, nechci umřít, říká Pavel Černý. Šéfovi strážníků zaskočí pivo

6:30 Nebezpečná Plzeň. Odešel bych hned, nechci umřít, říká Pavel Černý. Šéfovi strážníků zaskočí pivo

Jsou nové pořádky v Plzni ohrožením zdraví a životů příslušníků tamní Městské policie? Strážníci jso…