Žádné vánoční večírky, vyzval Vojtěch. Vyhláška o povinném očkování bude v pátek

06.12.2021 18:54

Vláda v demisi na dnešním zasedání rozhodla, že zatím nebude zpřísňovat protiepidemická opatření, vyčká, zda se potvrdí zpomalení epidemie. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ale vyzval firmy, aby zrušily kvůli covidu vánoční večírky. Zároveň oznámil, že jeho resort již dokončil přípravu vyhlášky o povinném očkování pro lidi nad 60 let a vybrané profesní skupiny, proti čemuž už se stavějí někteří představitelé nové vlády.

Žádné vánoční večírky, vyzval Vojtěch. Vyhláška o povinném očkování bude v pátek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Adam Vojtěch

Ministři se dnes shodli na tom, že není třeba dělat změnu ve vládních restrikcích. Upustili zatím tak od možného omezení hromadných akcí či prodloužení vánočních prázdnin. Nyní chtějí vyčkat, jak se vyvine epidemiologická situace.

Věří, že by již mohla být na vrcholu a počty nakažených by mohly začít klesat. „Vývoj se v posledních dnech projevuje spíš stagnací. Asi by nebylo namístě dělat nějaká razantní nová opatření, pokud dochází ke stagnaci nebo poklesu,“ uvedl ministr Vojtěch.

Laboratoře v posledních čtyřech dnech zachytily vždy o několik tisíc pozitivních vzorků méně než před týdnem. V neděli to bylo 6 325 případů proti minulému týdnu s 9 301.

Vojtěch však apeloval na firmy, aby neorganizovaly večírky: „Jsou to velmi rizikové akce. Myslím, že je v zájmu samotných firem a organizací, které takové předvánoční srazy a setkávání zaměstnanců organizují, aby od toho upustily,“ řekl Vojtěch, který zmínil případy z Norska, kde se šířila varianta koronaviru omikron právě v rámci firemního večírku.

Zároveň oznámil, že Ministerstvo zdravotnictví dokončilo přípravu vyhlášky o povinném očkování pro lidi nad 60 let a vybrané profesní skupiny. „Do konce týdne by měla být ve Sbírce zákonů,“ dodal dosluhující šéf resortu zdravotnictví, který navrhl povinné očkování pro zdravotníky včetně studentů medicíny, zdravotnických škol a ostatních zaměstnanců zdravotnických zařízení.

Platit by měla povinnost také pro pracovníky v sociálních službách, hasiče včetně části dobrovolníků, vojáky a jejich aktivní zálohy, policisty a městské strážníky nebo celníky.

„To, jestli nová vláda, nový ministr zdravotnictví, rozhodne jinak, bude jeho odpovědnost,“ dodal Vojtěch.

Nová vláda se již proti povinnému očkování slovy předsedy Mariana Jurečky vymezila, že se obává hromadných výpovědí, především v sociálních službách, připravovanou vyhlášku podle jeho slov nastupující vláda zruší.

Také kandidát na ministra zdravotnictví příští vlády Vlastimil Válek (TOP 09) už dříve řekl, že nesouhlasí s povinným očkováním podle věku, u profesí bude záležet na stanovisku profesní organizace.

Proti povinnému očkování lidí nad 60 let se také vymezila i Česká vakcinologická společnost.


 


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Předsudečnost a xenofobie! Senát na návrh Lásky odsoudil ombudsmana Křečka

8:47 Předsudečnost a xenofobie! Senát na návrh Lásky odsoudil ombudsmana Křečka

Senát zkritizoval veřejného ochránce práv Stanislava Křečka za jeho výroky vůči menšinám a uprchlíků…