Žádný prostor náckům! Zakažte příznivcům AfD vstup do restaurací! Nevěřícně jsme sledovali, jak se v Berlíně demonstruje proti xenofobii

02.04.2017 16:16

REPORTÁŽ Německá Antifa upořádala o víkendu na berlínském náměstí Antonplatz demonstraci. Přišlo několik stovek převážně mladých lidí, kteří přišli vyjádřit svůj nesouhlas se vzrůstající vlnou rasismu a xenofobie vůči přistěhovalcům v Německu.

Žádný prostor náckům! Zakažte příznivcům AfD vstup do restaurací! Nevěřícně jsme sledovali, jak se v Berlíně demonstruje proti xenofobii
Foto: Vít Hassan
Popisek: Na demonstraci proti rasismu, nacionalismu a AfD
reklama

Fotogalerie: - V Berlíně proti fašismu

Demonstrace na náměstí Antonplatz v Berlíně
Antifa uspořádala demonstraci na náměstí Antonplat...
Na demonstraci proti rasismu, nacionalismu a AfD
Demonstrace německého hnutí Antifa na náměstí Anto...
Antifa uspořádala demonstraci na náměstí Antonplat...
Antifa uspořádala demonstraci na náměstí Antonplat...

Demonstrace se po boku německé Antify zúčastnili také členové německé komunistické strany (DKP) a němečtí salafističtí muslimové. Na akci byly k vidění transparenty s nápisy: „Fuck Afd!“, „Žádný prostor náckům!“, „Žádný prostor Afd!“ a „Nacionalismus není alternativa!“ Po několika projevech se dal průvod čítající zhruba 400 lidí na pochod čtvrtí Weißensee a zastavil se nedaleko restaurace Zum Nudelholz, ve které se podle řečníků několikrát sešli rasisté z německé populistické strany Alternativa pro Německo (AfD).

Aktivista: Majitel restaurace „tančil s rasisty“

Levicová aktivistka z hnutí Antifa ve svém projevu ostře kritizovala majitele restaurace, který s tím, že se v jeho podniku scházejí rasisté z populistické strany Alternativa pro Německo (AfD), podle ní evidentně nemá žádný problém, a vyjádřila se o něm ve smyslu, že několikrát „tančil s rasisty“.

Aktivistka poté vyzvala obyvatele Weißensee, aby si všímali neonacistů ve svém okolí, hlásili je pronajímatelům nemovitostí a dávali jim najevo, že takové sousedy mít nechtějí. Dále hovořila směrem k provozovatelům restaurací, od kterých za Antifu požadovala zákaz vstupu příznivců AfD.

Dav antifašistů poté sborově pokřikoval hesla: „Nacionalismus je sračka jako nikdy!“, „Za komunismus a anarchii!“, „AfD je rasistická špína!“, „Je nám z vás na zvracení!“, a někteří aktivisté strhávali z lamp samolepky s obráceným logem Antify doplněném o text: „Žádné místo pro demonstrace levicových fašistů!“, „Dávejte pozor na své děti, přijdou vrhači kamenů!“.

Těžkooděnci krotili rozvášněného antifašistu

Průvod po celou několikakilometrovou trasu doprovázelo několik desítek těžkooděnců z důvodu možného střetu s nacionalisty. K žádnému násilnému střetu nedošlo. Pochod provázelo pouze několik ostrých slovních výměn se zhruba desítkou názorových oponentů a dalšími náhodnými kolemjdoucími.

Závěrem pochodu museli těžkooděnci krotit rozvášněného antifašistu s tričkem s nápisem Antifa Madrid a někdo z davu mezi ostatní vhodil dýmovnici. Účastníci antifašistického pochodu se pak v blízkosti náměstí Antonplatz poklidně rozešli.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Vít Hassan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čekají nás nejtěžší tři týdny epidemie, varuje datový analytik. JIP lůžka po celé zemi jsou zaplněná...

19:49 Čekají nás nejtěžší tři týdny epidemie, varuje datový analytik. JIP lůžka po celé zemi jsou zaplněná...

„Umře více lidí, ekonomiku to poškodí více a vir to nezastaví...“ komentuje na svém facebooku aktuál…