Zádrhel v očkování: Na tohle bude potřeba jiná vakcína, říká imunolog. A rozumí tomu málokdo

24.12.2020 10:40

Ve středu přibylo v Česku 14 054 potvrzených případů nemoci covid-19. Je to nejvyšší denní nárůst za posledních sedm týdnů a jeden z nejvyšších od březnového začátku epidemie. Ve středu vláda rozhodla o přesunu země do pátého stupně protiepidemického systému PES k 27. prosinci. Podle imunologa Vojtěcha Thona z Ústavu klinické imunologie a alergologie Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně je systém PES „čistě politická a svým způsobem ekonomická záležitost“. Pro CNN Prima News promluvil o tom, pro koho nebude očkování vhodné a na co si při něm dát pozor. Zcela jistě bude pro zastavení šíření epidemie potřeba vyvinout zcela novou vakcínu.

Zádrhel v očkování: Na tohle bude potřeba jiná vakcína, říká imunolog. A rozumí tomu málokdo
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: prof. MUDr. Vojtěch Thon, Ph.D.
reklama

Protiepidemický systém PES je podle Thona „čistě politická a svým způsobem ekonomická záležitost“. „Z hlediska imunologického je jasné, že pro přenos infekce jsou nutné kontakty, k tomu aby kontakty nebyly, nepotřebuji stupňování do čtvrtého nebo pátého stupně, ale vím, jak se mám chovat normálně a odpovědně,“ uvedl imunolog v rozhovoru pro CNN Prima NEWS, že zásadní je, aby si každý člověk uvědomil, že  má chránit sám sebe, omezit kontakty, a tedy tím pádem i možnost přenosu.

Anketa

Kdo by se Vám po diskutovaném odchodu Petra Dvořáka z ČT líbil v jejím čele?

hlasovalo: 13782 lidí

Naprosto zásadní podle něj je skutečnost, že vakcína mRNA od společnosti Pfizer a BioNTech pomáhá jednotlivcům, ale nezábrání rozšíření infekce: „Tato vakcína je moderní, je výborná, chrání jednotlivce proti středně těžkému a těžkému průběhu, ale nezabrání vstupu infekce a jejímu šíření tím konkrétním jedincem,“ upozornil s tím, že je třeba, aby přišly další vakcíny, které budou schopné zamezení šíření infekce zajistit. „Jde o oblast slizniční imunologie, ta je velmi speciální, málokdo jí rozumí. Víme, jak na to, ale zatím to není státy tímto způsobem preferováno,“ doplnil Thon.

Pokud by se preference změnily a na vyvinutí této vakcíny by bylo vynaloženo veškeré úsilí, věří Thon, že vyvinutí takové vakcíny by bylo rovněž otázkou řádu měsíců.

Upřesnil, pro koho je očkování stávající vakcínou mRNA vhodné. „Velký význam to má u lidí, kteří jsou indikovaní, tedy jsou v riziku. Velmi jim to pomůže a zabrání jejich úmrtí, pokud by se nakazili velkou virovou dávkou. Je třeba se zaměřit na lidi ve vyšším věku, kteří mají komorbidity. Patří sem samozřejmě i lidé v nižším věku, kteří mají komorbidity. Sníží se tím úmrtnost v rámci celé naší společnosti,“ přiblížil imunolog, u jakých skupin obyvatel dává očkování stávající vakcínou smysl.

Očkování někoho, kdo onemocnění covid-19 prodělal, nemá podle Thona smysl. „Tento postup není správný. Čověk, který onemocnění prodělal, je chráněn nejen na úrovni protilátek, ale také na úrovni buněčné. Nepotřebuje proto vakcínu, která je zatím uvolněna pouze pro humanitární použití a kde nám chybí data u širší populace k tomu, abychom dokázali vyhodnotit eventuální nežádoucí účinky,“ uvedl imunolog.

Doba, po kterou je člověk, který onemocnění covid-19 prodělal, vůči tomuto onemocnění imunní, je podle Thona rozhodně minimálně půl roku a více.

Rozhodně podle Thona není dobře, aby se člověk, který v sobě má virus, nechal očkovat. „Je vhodné, aby člověk, který na očkování jde, byl ve velmi dobrém klinickém stavu. Lidé mohou být infikovaní, tedy v inkubační době, když přichází na očkování. Organismus by to zvládl, ale není to vhodné a měli bychom se snažit tomu předejít. Pokud je člověk pozitivní, v dané chvíli vakcínu skutečně z imunologického pohledu nutně nepotřebuje,“ a doporučil, že si lidé před očkováním mají raději nechat udělat antigenní test.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Až po uši v ho*nech.“ Zlý den Janka Kroupy: Mával tajným důkazem, který hned vybouchl

9:52 „Až po uši v ho*nech.“ Zlý den Janka Kroupy: Mával tajným důkazem, který hned vybouchl

V pokračování kauzy Janka Kroupy a ministra Hamáčka se ukázalo, od koho získal investigativní noviná…