Zahraniční dělníci způsobují problémy v řadě obcí Plzeňského kraje

26. 5. 2017 22:16

Zahraniční dělníci způsobují problémy v řadě obcí Plzeňského kraje. Například 80 agenturních pracovníků, kteří žijí v bývalém hotelu ve Starém Sedle, kde je stovka trvalých obyvatel. Na setkání hejtmana Josefa Bernarda (ČSSD) se starosty obcí regionu, které mají problémy s agenturním pracovníky, to ČTK řekla starostka Starého Sedla Jana Svobodová. Stejně jako další obce žádala, aby stát pomohl situaci řešit.

Zahraniční dělníci způsobují problémy v řadě obcí Plzeňského kraje
Foto: archiv Josefa Bernarda
Popisek: Hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD)

„Na dětské hřiště, lavičky, stoly na stolní tenis už přestali místní úplně chodit, protože se tam zdržují cizinci, převážně Rumuni. Neznáme jejich zdravotní stav. Zázemí, které obec vybudovala, tak neplní svůj účel,“ uvedla. Z oken ubytovny pokřikují lidé na místní občany a někdy je i ponižují. Děti raději doprovázejí na zastávku autobusu rodiče. Obec teď nic nebuduje, přesouvá peníze do okolních osad.

Ve Starém Sedle je nepořádek, úklid financuje obec, protože majitel ubytovny je z Karviné a neřeší to. Kvůli nízké nezaměstnanosti v kraji, nejnižší v ČR, už nemá úřad práce tolik peněz, aby mohl do obce posílat zametače. Svobodová se chce příští týden s majitelem objektu sejít. Bývalý hotel není zkolaudován jako ubytovna, nýbrž jako malometrážní byty, za něž se neplatí žádné poplatky.

Vyzveme je, aby přicházeli s celou rodinou a trvale se tu usadili

Situace trvá několik měsíců. Podle starostky tak města a obce, které mají v okolí průmyslové zóny, řeší důsledky, ale neřeší příčinu. „Bylo by dobré, aby majitelé vybudovali zázemí pro dělníky. Nemají tam klubovnu ani venkovní posezení a využívají zázemí obce,“ postěžovala si.

V osmitisícovém Stříbře, šest kilometrů od obří průmyslové zóny v Ostrově, se také množí problémy. „Kdo může, tak předělává prostory na ubytování. Jde o malometrážní byty, kam jsou vstup a jakákoli kontrola téměř nemožné,“ uvedl starosta Karel Lukeš.

Radnice zkontroluje oficiální ubytovny, které často nemají ubytovací knihu, protože nemusí, a dokládají ji až zpětně. „Takže mohou statistiky různě měnit,“ uvedl. Ve městě je minimálně tisícovka zahraničních dělníků, z toho asi 600 v legálních ubytovnách.

Kvůli negativnímu demografickému vývoji bude kraj podle hejtmana potřebovat nové zaměstnance z ČR i z ciziny. „Vyzveme je, aby přicházeli s celou rodinou a trvale se tu usadili. Zajistíme jim práci a důstojné bydlení. Velká část práce bude na starostech,“ řekl. Pilotní projekt ubytování v krajských objektech by měl vzniknout ve Stodě na Plzeňsku. Hejtman slíbil, že kraj zmapuje problémové lokality, jež by měla hlídat městská policie. S ministrem vnitra chce projednat dotace na strážníky od roku 2018, letos by ještě obcím finančně pomohl kraj.

Starosta Kostelce František Trhlík uvedl, že s firmami i s developery v zóně Ostrov připravuje založení investičního fondu na stavbu bytů, opravy silnic a škody způsobené dělníky.

David Chovanec z Ministerstva vnitra představil starostům metodickou příručku pro obce sousedící s průmyslovými zónami. Funguje pracovní skupina, která tlačí na změny zákonů, aby se například agentury musely postarat o propuštěné zaměstnance. Potvrdil dramatický nárůst zahraničních pracovníků, po nichž volají továrny. „Vláda zadala Ministerstvu průmyslu a obchodu, aby do září vypracovalo systémové řešení průmyslových zón, tedy aby vznikla koncepce, po níž obce volají,“ řekl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FOTO Klaus ml. se vyfotil se srbskými školačkami. Tím, co k tomu následně připsal, ale rozpoutal bouři

17:20 FOTO Klaus ml. se vyfotil se srbskými školačkami. Tím, co k tomu následně připsal, ale rozpoutal bouři

Poslanec a předseda školského výboru Václav Klaus mladší zase zvedl ze židle nejen své kolegy. Vydal…