„Pracovala jsem rok v Egyptě a tam je ta samá diskuse o rozvojové pomoci. Někdo vám řekne, zaplať pánbůh, že je, jinak by tam ti lidé zemřeli hlady a někdo zas: my tak cementujeme rozvojové struktury, které tam jsou, takže je to nejlepší všechno škrtnout. To je prostě civilizační diskuse. O tom, čemu člověk věří,“ konstatovala bývalá novinářka.
Typické výhody EU jsou podle ní: nižší ceny letenek, žádné kontroly na hranicích. „Člověk by řekl, že to nikdo nemůže zpochybnit, ale zase jsou lidé, kteří nemají rádi EU, říkají, to je sice fajn, ale s ostatním ať nám dají pokoj. To je ta velká diskuse, že EU by měla být jenom velký trh. Když jakákoliv firma chce něco prodat, tak to musí odpovídat místním normám. Proto se dělají společné normy pro celý evropský trh. Když jsou stejné zákony, tak je to jednodušší,“ konstatovala současná mluvčí zastoupení Evropské komise v Praze
Všichni podle Frouzové v sobě neseme předsudky vůči cizímu: „Jsou ve školství, v justici. Stává se, že když máte konflikt v justici, česká versus německá firma, tak je dost možné, že německý soud, ač je nezávislý, má tendenci více důvěřovat německé firmě. V Česku je to naopak. Takže i v justici se dělají programy, aby právníci znali systémy. Prostě to, čemu se říká vnitřní trh, tak má dosah až třeba do justice, do každé oblasti našeho života.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala