Zákulisí Sapy: Drogy, organizovaný zločin, daňové úniky

16.11.2011 17:59

V pražském areálu Sapa se podle informací tajné služby vyskytují drogy, perou se tam špinavé peníze, provázejí to velké daňové úniky i organizovaný zločin. Po dnešním jednání sněmovního branného a bezpečnostního výboru to ČTK řekl jeho předseda František Bublan (ČSSD). Zasedání výboru o situaci v libušském areálu bylo neveřejné a tajné služby informovaly jeho členy o konkrétních případech, hlavně z vietnamské komunity.

Zákulisí Sapy: Drogy, organizovaný zločin, daňové úniky

Společnost Saparia, která areál Sapa vlastní a prostory v ní pronajímá, vidí situaci jinak. Podnikatelské vztahy jsou podle jejího tiskového prohlášení v souladu s českými právními předpisy. "V areálu občas dochází k přestupkům některých nájemců či návštěvníků, ale vzhledem k vysokému počtu nájemců a návštěvníků se jedná o velmi malé procento," uvedla firma. Zdůraznila, že v areálu se v poslední době nestal žádný vážnější trestný čin a že spolupracuje s úřady na prevenci kriminality.

Bublan ale na základě informací od tajné služby hovoří o stamilionech korun vyváděných do zahraničí takzvaným arabským bankovním systémem. "Systém se ani nedá zkontrolovat," podotkl. Existuje navíc podle poslance podezření, že tamní podnikatelé jsou o různých kontrolách dlouho dopředu informováni, navíc nejsou důsledné.

Porušování veřejného pořádku a bezpečnosti

Podle členky výboru, pražské poslankyně Jany Černochové (ODS) jsou kolem Sapy dva problémy - s porušováním veřejného pořádku a s bezpečností. Právě informace o bezpečnosti byly projednávány neveřejně. "Některé věci mě překvapily," poznamenala bez bližších podrobností Černochová.

"Informace, které se okolo tržnice Sapa objevují, považuji za velmi závažné. Proto se chci sejít v co nejkratší době s ministrem vnitra. Začátkem prosince se pojedu osobně do Sapy podívat," uvedl po jednání výboru pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Primátor chce mít do příštího jednání sněmovního výboru co nejvíce informací.

Nadstandardní" služby

V areálu podle firmy Saparia jsou vedle "standardních prodejen" různé služby - od finančních přes zdravotnické po běžné jako kadeřnictví. Majitel areálu se brání interpretacím, že jde o ghetto nebo uzavřenou vietnamskou komunitu.

Společnost Saparia podle svého prohlášení připravuje podklady potřebné pro modernizace areálu. Půjde prý o významnou investici. Vedení hlavního města i městské části Libuš by si přálo, aby se areál tržnice Sapa nerozšiřoval. Zajistit to chce především pomocí územního plánu. Podle některých spekulací zástupci firmy usilují o rozšíření až o několik hektarů. "Případné rozšíření tržnice by muselo podléhat schválení územního plánu, tedy musíme bedlivě požadavky na územní změny týkající se Sapy sledovat," dodal primátor.

Čtěte více:

Čeští Vietnamci. Nezajímá je, kdo je Nečas a mají vlastní policisty

S Vietnamci nás nesrovnávejte. Vinu nesou radnice, řekl romský člen Rady vlády

Češi nechtějí falzifikáty, Vietnamci jsou ale nepostižitelní

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: aš, čtk
reklama

Produkt zdarma za recenzi?

Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Docela se nas…“ Klause ml. pochválil světoznámý Čech: Trikolóra by měla zbystřit

12:47 „Docela se nas…“ Klause ml. pochválil světoznámý Čech: Trikolóra by měla zbystřit

Světoznámý herní vývojář Daniel Vávra se nedávno na Facebooku rozhodl zeptat svých příznivců, jak by…