Zákulisní boss české privatizace, o kterém se doposud mlčelo. Chlubí se šesti tituly, a mnozí prý nad jeho jménem skřípou zuby

13.02.2016 10:38 | Zprávy

Důležitou roli v řadě kontroverzních privatizačních kauz hrála osoba, která ke svému jménu připojuje hned šest akademických titulů včetně dvou profesur. Navíc je prezidentem Nadnárodní asociace právníků ve Washingtonu a rozhodcem několika arbitrážních soudů. Řeč je o Alexandru Bělohlávkovi, který až do letošního roku nepatřil dlouhých dvacet let do kategorie veřejně známých právníků. O osobě profesora Bělohlávka dnes obšírně informují Lidové noviny.

Zákulisní boss české privatizace, o kterém se doposud mlčelo. Chlubí se šesti tituly, a mnozí prý nad jeho jménem skřípou zuby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotokoláž k Mostecké uhelné

Jeho veřejné inkognito prolomil letos v lednu miliardář Antonín Koláček. Bývalý uhlobaron, odsouzený nepravomocně ve Švýcarsku kvůli pochybným obchodům kolem privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS), ukázal na Bělohlávka jako na architekta operací, jež Koláčka údajně připravily o čtyři miliardy korun – a to právě v souvislosti s vyšetřováním případu MUS. Dokonce naznačil, že počínání právníka Bělohlávka zásadně ovlivnilo průběh trestního řízení ve švýcarské Bellinzoně. Bez jeho rad, míní Koláček, by řízení proti českým uhlobaronům možná vůbec neproběhlo.

Řadu zajímavých věcí se v oficiálním životopise nedočteme

Profesor Bělohlávek ovšem není v privatizačních kauzách neznámou figurou. Jenže pátrání po jeho činnosti je složité. Osobní schůzku i telefonický rozhovor odmítl, odkázal jen na svůj životopis, který má na svých webových stránkách.

List se na Bělohlávkův životopis visící na jeho webu podíval a zjistil, že zmiňuje především úspěchy a funkce včetně arbitrážních nebo informaci, že působí jako profesor mezinárodního práva a mezinárodních vztahů na univerzitě ve Varšavě.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Garanti bezpečnosti

Tvrdíte, že NATO a EU jsou pro nás garantem bezpečnosti. NATO ano, ale jakým garantem bezpečnosti je EU? V čem? Jak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala zaslouží pohřbít. Politicky.“ Vztek nad cílem komise míří do Česka

12:45 „Fiala zaslouží pohřbít. Politicky.“ Vztek nad cílem komise míří do Česka

Publicista a podcaster Michal Půr upozornil, že se v EU láme chleba. Teď bude čas ukázat, kde kdo st…