Úvodem se Rajchl vyjádřil k Chartě 2022. „Je to společný projekt spousty lidí. Mám z toho obrovskou radost. V podstatě to byla myšlenka, se kterou jsem přišel za doktorem Nielsenem někdy na konci minulého roku a začali jsme se o ní bavit. A v podstatě jsme se shodli na tom, že jakmile chceme něčeho dosáhnout tady v té situaci, která už dva roky neustále omezuje naše práva, naše životy, naše svobody a ničí nás v podstatě na každém kroku, a řekl bych, že hlavně ničí životy našich dětí, tak je nezbytné všechny ty proudy, které bojují samostatně, spojit v jednu řeku a zkusit prostě udělat opravdu nějaký projekt, který zvedne ostatní lidi ze židlí. Byli jsme obrovsky rádi, že to naše pozvání přijal pan profesor Jiří Beran,“ zmínil úvodem Rajchl.
„Jirka je člověk, kterého já si hluboce vážím, považuji ho za neuvěřitelného odborníka a strašně kvalitního člověka. V podstatě pan doktor Nielsen, pan Beran a já jsme se stali mluvčími té charty, ale máme tam celou řadu skvělých signatářů,“ uvedl mnohé osobnosti Rajchl. „Text té charty už dnes podepsalo přes 50 tisíc lidí. Nám se nelíbí, co se tady v současné době děje, a tím posledním počinem, který jsme zveřejnili, byly takzvané čtyři artikuly, čtyři základní požadavky vůči vládě, tak aby tady nedošlo k přistoupení k té novele Ústavy WHO, protože ta skutečně ohrožuje svrchovanost českého státu jako takového, aby byl ukončen pandemický stav, aby nebyly prodlouženy covid pasy. Aby se Česká republika nepřihlásila k té iniciativě EU o prodloužení covid pasů a aby přestalo to, co se tady děje, rozmáhá se to poslední týdny, a to je blokování svobody slova a svobodného projevu názoru,“ dodal Rajchl.
A odmítl, že hlavní téma – covid – „zdechlo“. „Věřte mi, že ne. Já vím, že teď to přebila válka na Ukrajině, ale ta témata pořád jedou. A znovu říkám: to, že tady dneska WHO připravuje novelizaci svojí ústavy, což by znamenalo, že oni vyhlásí pandemii, tak jejich ústava bude mít přednost před českým právním řádem. A když oni vyhlásí lockdown, tak my ho budeme muset vyhlásit taky,“ pokračoval Rajchl, podle něhož není možné, aby se z jednoho centra řídil celý svět. „Protože my si musíme rozhodovat o tom, jestli ta opatření jsou správná, přiměřená a jestli mají nějaký smysl. Nemůže to za nás rozhodovat pan Pedros někde ve Švýcarsku,“ řekl Rajchl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.