Žalobce Ištvan vystoupil v ČT k vydání Nečase

08.07.2013 14:53

Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan požádal sněmovnu o vydání premiéra v demisi Petra Nečase (ODS) ke stíhání. Souvisí to zřejmě s kauzou Nečasovy blízké spolupracovnice Jany Nagyové a údajné politické korupce, ale tuto informaci Ištvan v rozhovoru pro Českou televizi nepotvrdil.

Žalobce Ištvan vystoupil v ČT k vydání Nečase
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Ivo Ištvan, vrchní státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci
reklama

„Mohu pouze potvrdit informace, které podala předsedkyně sněmovny,“ uvedl Ištvan a odkázal na Miroslavu Němcovou (ODS), která obdržela Ištvanovu žádost dnes dopoledne. Nyní ji projedná mandátový a imunitní výbor, který doporučí Nečase buď vydat ke stíhání, nebo nevydat. Následně bude hlasovat sněmovna.

Místopředseda výboru František Dědič (ODS), který v poledne dokumenty od Němcové převzal, však soudí, že si výbor od policie vyžádá ještě další podklady. Podle něj je totiž žádost strohá a obsahuje jen 23 stran. "Neobsahuje spis, tak jak jsme v podobných věcech zvyklí. Takže očekávám, že mandátový a imunitní výbor bude na svém zasedání chtít nějaké doplnění a teprve na základě něj bude možné se rozhodovat," řekl Dědič ČTK.

Sněmovna může obdržet i samotný spis

„Budeme samozřejmě reagovat na případné požadavky Poslanecké sněmovny,“ odvětil Ištvan v České televizi. Pokud sněmovna bude mít zájem o spis, může dostat i jej.

K tomu, že poskytnuté důvody pro Nečasovo vydání jsou podle Dědiče strohé, se odmítl vyjádřit. „Veškeré námi předložené důkazy jsme v žádosti popsali a poslanci musí rozhodnout, zda jsou dostatečné,“ uvedl jen.

Sám Nečas už před několika dny prohlásil, že si přeje být v souvislosti s kauzou Jany Nagyové vyslechnut, zatím se tak ale nestalo. „Všechny úkony jsou plánovány a každý má své místo a čas. Všichni, kdo mají být vyslechnuti, budou vyslechnuti,“ sdělil stručně Ištvan.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nem
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Klaus opět prezidentem? Neřekl ne. A výprask Prymuly

8:37 Václav Klaus opět prezidentem? Neřekl ne. A výprask Prymuly

Český exprezident Václav Klaus má za to, že exministr zdravotnictví Roman Prymula předvedl národu ta…