Žalobci vyloučili údajné zneužití tajné služby z kauz kolem Nagyové

31.07.2014 12:18

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci z kauz kolem Jany Nagyové vyloučilo k samostatnému projednávání případ údajného úniku informací z Bezpečnostní informační služby (BIS). ČTK to dnes potvrdila advokátka Katarína Kožiaková Oboňová, která zastupuje lobbistu Ivo Rittiga. V kauze kromě něj a někdejší šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase Nagyové figurují také Rittigův obchodní partner Tomáš Jindra a advokát David Michal.

Žalobci vyloučili údajné zneužití tajné služby z kauz kolem Nagyové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Nagyová
reklama

Případem by se tak měl zabývat soud samostatně od ostatních kauz kolem Nagyové, nyní Nečasové.

Advokáti podle Oboňové obdrželi vyrozumění, podle kterého olomoučtí žalobci již vydali usnesení o vyloučení údajných úniků BIS z kauz kolem Nagyové, kterých je několik. Jde ještě o případy údajného zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování bývalé manželky Nečase a údajné uplácení poslanců ODS Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksy, které vedlo k loňskému pádu vlády.

Rittigova advokátka zřejmě proti usnesení podá stížnost

Usnesení o vyloučení případu však zatím nepřevzali právníci ani obvinění. Kvůli utajovaným informacím ve spisu jej nelze poslat poštou a advokáti jej musí převzít osobně. Rittigova advokátka předpokládá, že proti usnesení žalobců podá stížnost. Definitivně se rozhodne až podle obsahu dokumentu, který obdrží v srpnu. „Můžu říct už teď, že proti postupu (žalobců) mám velké výhrady, takže je možné předpokládat, že budeme podávat stížnost," řekla dnes ČTK Oboňová.

Ištvan trestní řízení ohledně údajných úniků z BIS nekomentoval

Šéf olomouckých vrchních žalobců Ivo Ištvan se dnes k trestnímu řízení kolem údajných úniků z BIS nechtěl vyjadřovat. „V tuto chvíli nemám žádný komentář," uvedl Ištvan.

V této kauze podle dřívějších informací žalobců hrozí za trestný čin ohrožení utajované informace třem obviněným trest až tři roky vězení a jednomu dva až osm let vězení.

Stejný postup v kauzách kolem Nagyové zvolili žalobci také v případu údajného zneužití vojenské rozvědky. Případ vyloučili v polovině května. Advokáti proti rozdělení kauzy podali stížnost, která byla na začátku června zamítnuta. O několik dní později pak soud obdržel obžalobu a na konci června trestním příkazem uložil Nečasové roční podmínku.

Soud také rozhodl o zastavení trestního stíhání zpravodajce Jana Pohůnka a případy zbylých dvou obžalovaných v kauze, šéfů VZ Ondreje Páleníka a Milana Kovandy postoupil k vyřešení Ministerstvu obrany. Olomoučtí žalobci proti tomu podali odpor, a tak se soud bude kauzou zabývat v hlavním líčení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Devastující tornádo na jižní Moravě: Zbořilo půl obce, pohazovalo auty. Mrtví a mnoho zraněných. Lidé pod závaly

22:10 VIDEO Devastující tornádo na jižní Moravě: Zbořilo půl obce, pohazovalo auty. Mrtví a mnoho zraněných. Lidé pod závaly

Na jihu Moravy se podle meteorologů s největší pravděpodobností objevilo tornádo. Lidé tornádo zachy…