Zaorálek bude jednat s divadelníky, kteří musí rušit vystoupení

13.03.2020 6:20

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) se dnes sejde se zástupci české nezávislé divadelní scény. Umělcům, kteří nejsou v zaměstnaneckých poměrech, podle jejich vyjádření ublížila vládní opatření zavedená proti šíření koronaviru. Apelují na ministra, aby vláda začala jednat o způsobu kompenzace škod, které vznikají rušením veřejných vystoupení.

Zaorálek bude jednat s divadelníky, kteří musí rušit vystoupení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Lubomír Zaorálek se zúčastnil slavnostního zahájení nového školního roku na Pražské konzervatoři
reklama

Divadla, která nejsou zřizovaná státem, městy či kraji, uvádějí, že je vládou vyhlášení omezení o shromažďování lidí připraví o statisíce až miliony korun. Pro některé může být podle jejich zástupců zákaz až likvidační a mnohé umělce může uvrhnout do finančních obtíží. Sdružení těchto umělců chtějí vědět, jak mají řešit náklady za odložené akce, které se místo v březnu a dubnu uskuteční možná na podzim. Zajímá je také, zda budou stát, kraje a obce, které jim poskytují dotace, moci změnit podmínky dotačních smluv.

Mnohá nezávislá divadla jsou na tržbách za představení existenčně závislá. Soubor Cirk La Putyka dnes uvedl, že 82 procent příjmů souboru tvoří tržby ze vstupného. Pokud by například soubor zrušil deset následujících představení jedné ze svých inscenací, přišel by o zhruba 1,5 milionu korun pro herce, akrobaty, techniky, tvůrce, kteří jsou většinou na volné noze. Žádá proto své publikum a fanoušky o podporu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karty na stůl! Profesor Drulák rozstřelil vyhoštění. „Budeme mít ještě problémy,“ říká

11:30 Karty na stůl! Profesor Drulák rozstřelil vyhoštění. „Budeme mít ještě problémy,“ říká

Vztahy mezi Českem a Ruskem eskalují od soboty, kdy bylo odhaleno podezření bezpečnostních složek, ž…