Zaorálek se postavil Zemanovi a Klausovi. Došlo i na zrůdnosti islamistů

05.01.2016 22:40

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) prozradil, jak bude v roce 2016 probíhat boj proti Islámskému státu. Novinářka Lenka Klicperová doplnila, jakých zrůdností se islamisté dopouštějí. Existují o tom důkazy ve městech, které se podařilo od nadvlády Islámského státu osvobodit. Český ministr zahraničí varoval, že EU hrozí další teroristické útoky, ale náš život je spojen s prosperitou EU. Vymezil se jak proti prezidentu Zemanovi, tak exprezidentovi Václavu Klausovi.

Zaorálek se postavil Zemanovi a Klausovi. Došlo i na zrůdnosti islamistů
Foto: wikipedia
Popisek: Vlajka Islámského státu
reklama

Hostem úterních Událostí, komentářů České televize byli šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) a šéfredaktorka časopisu Lidé a země Lenka Klicperová, která se nedávno vrátila z osvobozeného města Sindžár.

Zaorálek v úvodu pořadu prozradil, že bylo třeba posílit tajné služby kvůli zvýšení bezpečnosti EU. A Česko k tomuto kroku sáhlo. Totéž se děje ve Francii i jinde. „Samozřejmě se začalo objevovat také staré známé téma, a to je kooperace tajných služeb,“ prozradil ministr. Tento plán ale naráží na jeden problém. Tajné služby nerady sdílejí informace.

Dnes lze říci, že se nám relativně daří v boji proti Islámskému státu, jenže to ještě neznamená, že budeme mít klid i od teroristických útoků. „Možná budeme relativně úspěšní v prostoru Iráku a Sýrie, ale budeme čelit přelití aktivity teroristů do EU,“ obává se šéf české diplomacie. Česko zůstává nadále velmi aktivní v Sýrii. Podle Zaorálka musíme dospět k politickému řešení v zemi, čímž bude částečně řešena i krize uprchlická.

„Dnes tam máme kontakty, které jiní ani možná nemají. Známe situaci na místě.“ Prozradil Zaorálek. Víme prý například, že bez Íránu se prakticky nepodaří dosáhnout nějakého řešení, byť je třeba říci, že mezi Íránem a Saúdskou Arábií panuje velké napětí. Z úst šéfa české diplomacie také zaznělo, že řešení nebude dosaženo bez syrského prezidenta Bašára Asada, s nímž ale dlouhodobě v Sýrii nelze počítat.

Pár slov padlo také k vyjádření prezidenta Miloše Zemana, že za uprchlickou krizí stojí Muslimské bratrstvo. „Daleko přesnější je říci, že je to dnes převaděčský ohromný byznys. To, že se vytvořila celá logistika, podle mě nedokázala vytvořit jediná organizace. Mluví se i o vlivu Islámského státu. Ale myslím si, že nelze jednoznačně označit jediného viníka,“ zdůraznil Zaorálek. Se Zemanem tedy nesouhlasí.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Ještě kritičtěji se staví ke slovům druhého českého prezidenta Václava Klause, který za velkého viníka uprchlické krize označuje EU. Podle Zaorálka sice Unie chybuje, ale bez Unie by nám bylo mnohem hůře. „Naše životní úroveň je těsně spojena s tím, jak prosperuje EU. Mě lehkost, s jakou pan Klaus kritizuje EU, překvapuje. Jedna věc je kritika, ale druhá věc je hledat společná řešení,“ upozornil ministr zahraničí.

Unie prý dnes dochází k tomu, že uprchlické kvóty nic neřeší, na což Česko upozorňuje jen dlouho.

Města Islámského státu jsou rozbitá napadrť

Dalším hostem pořadu byla novinářka Lenka Klicperová. Města, která ovládali islamisté, jsou rozbombardovaná. „Města jsou rozbitá napadrť,“ konstatovala dáma. Bomby na města shazovali spojenci, aby Islámský stát vytlačili. K dovršení všeho zlého je ale třeba dodat, že jsou města v obrovské míře zaminována. Všude jsou sutiny a bomby.

Novinářka mluvila také se zajatými bojovníky Islámského státu. Někteří z nich jsou obrovsky zfanatizovaní a jsou ochotní si na sebe obléci sebevražednou vestu a odpálit se v davu. Někteří bojovníci se ale snaží svou roli v teroristickém hnutí bagatelizovat. Tvrdí například, že hlídali jen na kontrolním stanovišti. „Jeden z bojovníků ale přiznal, že už při výcviku zastřelil šest lidí. Prostě proto, že mu je přivedli. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,A mě zavřou na tři!" 2 roky pro afrického násilníka v ČR: Klaus ml. se ozval. A i jiní, je zle

13:31 ,,A mě zavřou na tři!" 2 roky pro afrického násilníka v ČR: Klaus ml. se ozval. A i jiní, je zle

Dva roky a ústavní léčba, to je trest, který soud udělil Afričanovi, který na Litoměřicku znásilnil …