Zaorálek v ČT kroutil hlavou, co se to děje v Británii. Schytala to Mayová, Johnson i další

28.03.2019 20:25 | Zprávy

Ani osm různých možností nestačilo britským poslancům k tomu, aby si vybrali, jak odejít z Evropské unie. Proto se znovu nabízí možnost schválení odchodové dohody, kterou s Unií dojednala Theresa Mayová. Ani to, jak se zdá, poslanci zatím nechtějí. Moderátor Daniel Takáč si tentokrát do pořadu Interview na ČT24 přizval předsedu zahraničního výboru a někdejšího ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD), aby se jej zeptal, proč se britská politika dostala tam, kde je, a kdy podle něj Velká Británie přestane být součástí EU.

Zaorálek v ČT kroutil hlavou, co se to děje v Británii. Schytala to Mayová, Johnson i další
Foto: Daniela Černá
Popisek: Lubomír Zaorálek

K britskému brexitovému dění Zaorálek na úvod sdělil, že ať to dopadne jakkoli, vnímá to jako důležitou historickou situaci. „Je to vlastně důležitá otázka osudu Británie, torpéduje se několik oblastí jejího života. Právní systém vypadá, že je dnes nejistý, jestli je opravdu životný,“ uvedl s tím, že v tamním parlamentu se dějí věci, které se tam nikdy neděly.

Poslanci ve středu odhlasovali souhlas s odložením brexitu, a to buď na 12. dubna, nebo 22. května. Zvláště brexit bez dohody podle Zaorálka silně ohrožuje ekonomiku a jako další věc zmínil, že rozhodnutí vyvázat se z mezinárodního společenství, kde byla Británie navázána na polovinu obchodu, je bezesporu zásadní.

„Nevím, co se teď s brexitem děje, snažím se to pochopit. Ta situace se v Británii mění tak rychle, že je těžké hodnotit, co se zrovna chystá. Vypadalo to, že by se ani nemuselo zítra hlasovat o prodloužení té doby, ale to by bylo zlé, to byla podmínka toho, co se dohodlo na Evropské radě,“ míní Zaorálek a doplnil, že teď to zase vypadá, že by se hlasovat mohlo.

„Problém je ale v tom, že by se nemělo hlasovat o celém tom balíčku, který je třeba brát jako celek, tedy jak výstupovou dohodu, tak politickou deklaraci. Teď slyšíme, že se to má rozdělit. Záleží však, zda platí, jak řekli pánové Juncker a Tusk, že je to jeden nedělitelný balík,“ přemítal Zaorálek, který bedlivě sledoval, co se odehrálo na poslední Evropské radě, ze které usoudil, že jakékoli další ústupky nebo akceptování budou prý obtížné.

Nyní je situace taková, že konzervativní poslanci po měsících odmítání dohody říkají, že ji podpoří alespoň někteří. Jiní konzervativní poslanci trvají na tom, že ji nepodpoří. „Boris Johnson říkal včera večer ne a dnes ráno zase ano,“ pousmál se Zaorálek nad nevyzpytatelností postojů některých britských politiků.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Proč jste proti vzniku NP Křivoklátsko?

V čem je problém? Podle mě, je dobře, že vznikají NP, přeci jen přírodu je třeba chránit, než si ji úplně zničíme - samozřejmě všeho s mírou. To zelené šílenství a ekoaktivisty (spíše ekoteroristy) neuznávám, ale proč bránit vzniku národního parku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Skandální.“ Hrad tajil, ale neutajil. Měl by přijet Zelenskyj. Přišla stížnost

21:31 „Skandální.“ Hrad tajil, ale neutajil. Měl by přijet Zelenskyj. Přišla stížnost

Tajnosti kolem příjezdu zahraničního státníka na Pražský hrad vzbuzují otázky. Oficiálně jméno návšt…