K britskému brexitovému dění Zaorálek na úvod sdělil, že ať to dopadne jakkoli, vnímá to jako důležitou historickou situaci. „Je to vlastně důležitá otázka osudu Británie, torpéduje se několik oblastí jejího života. Právní systém vypadá, že je dnes nejistý, jestli je opravdu životný,“ uvedl s tím, že v tamním parlamentu se dějí věci, které se tam nikdy neděly.
Poslanci ve středu odhlasovali souhlas s odložením brexitu, a to buď na 12. dubna, nebo 22. května. Zvláště brexit bez dohody podle Zaorálka silně ohrožuje ekonomiku a jako další věc zmínil, že rozhodnutí vyvázat se z mezinárodního společenství, kde byla Británie navázána na polovinu obchodu, je bezesporu zásadní.
„Nevím, co se teď s brexitem děje, snažím se to pochopit. Ta situace se v Británii mění tak rychle, že je těžké hodnotit, co se zrovna chystá. Vypadalo to, že by se ani nemuselo zítra hlasovat o prodloužení té doby, ale to by bylo zlé, to byla podmínka toho, co se dohodlo na Evropské radě,“ míní Zaorálek a doplnil, že teď to zase vypadá, že by se hlasovat mohlo.
„Problém je ale v tom, že by se nemělo hlasovat o celém tom balíčku, který je třeba brát jako celek, tedy jak výstupovou dohodu, tak politickou deklaraci. Teď slyšíme, že se to má rozdělit. Záleží však, zda platí, jak řekli pánové Juncker a Tusk, že je to jeden nedělitelný balík,“ přemítal Zaorálek, který bedlivě sledoval, co se odehrálo na poslední Evropské radě, ze které usoudil, že jakékoli další ústupky nebo akceptování budou prý obtížné.
Nyní je situace taková, že konzervativní poslanci po měsících odmítání dohody říkají, že ji podpoří alespoň někteří. Jiní konzervativní poslanci trvají na tom, že ji nepodpoří. „Boris Johnson říkal včera večer ne a dnes ráno zase ano,“ pousmál se Zaorálek nad nevyzpytatelností postojů některých britských politiků.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab