Zaorálek zabral dvě stránky v nejčtenějších novinách. Prozradil, co mu řekl Putin

30.07.2014 7:55

Vladimir Putin se výrazně změnil, dnes je nevyzpytatelnější, než před několika lety. Ani on však nežije ve vzduchoprázdnu a podnikatelé kolem něj na něj nepochybně budou tlačit, aby se vrátil k jednacímu stolu. To si myslí ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který varuje především před tím, aby se na sílu odpovídalo silou. V tom bychom se prý měli poučit z první světové války, rozpoutané takto nerozvážně právě před sto lety.

Zaorálek zabral dvě stránky v nejčtenějších novinách. Prozradil, co mu řekl Putin
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

Ministr zahraničí poskytl rozhovor deníku Blesk, ve kterém se mimo jiné podělil o své zážitky z půlroku ve funkci šéfa diplomacie. A rovněž o své dojmy z ruského prezidenta Vladimira Putina. Toho prý viděl jen jednou, když přiletěl do Prahy a během asi dvacetiminutového rozhovoru mu měl neustále opakovat, abychom si dali pozor na Brusel.

Zaorálek sám má pocit, že se Putin ve funkci výrazně změnil. „Současnost ukazuje politika, jenž je daleko tvrdší a nevyzpytatelnější, než byl Putin, kterého si pamatuji ještě před deseti lety," říká ministr. Ten si však stále myslí, že na současné dění, kdy jsou hranice států v plamenech, existuje jediné řešení - silná a jednotná Evropa. 

Situace na Ukrajině podle něj nabyla rozměrů, které si nikdo nepřál. „Střílení a zbraně musí být nahrazeny diplomatickými metodami," říká rozhodně. Jakékoliv jiné uvažování by podle Zaorálka vedlo ke katastrofě. Uvádí sarajevský atentát, jehož sté výročí jsme si nedávno připomínali. Omezený regionální problém tehdy vinou neprozíravosti přerostl v celosvětový konflikt. „Máme zkušenost z minulosti, že si nemůžeme dovolit na sílu odpovídat silou," uvedl Zaorálek.

I s prezidentem Putinem se podle něj dá jednat. Ani ruský prezident totiž podle něj nežije ve vzduchoprázdnu, je obklopen podnikateli, kteří mají zájem obchodovat se Západem a nepochybně jsou ze současné situace nešťastní. Zaorálek věřil, že impulsem, který přivede všechny za jednací stůl, bude katastrofa sestřeleného malajsijského letadla.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…