Zaplatí to nejchudší? To nedopustím! Babiš se rozpálil

22.05.2021 10:22

Předseda vlády Andrej Babiš tvrdí, že mu leží na srdci i české životní prostředí, a v žádném případě není pravda, že by se v EU snažil blokovat snahy o větší ochranu klimatu. Jenže pak je tu ještě český průmysl a doprava, které Babiš nechce ohrozit. A především odmítá, aby nevyhnutelnou energetickou revoluci zaplatili ti nejchudší.

Zaplatí to nejchudší? To nedopustím! Babiš se rozpálil
Foto: TV Nova
Popisek: Premiér Babiš v TV Nova

Premiér Andrej Babiš (ANO) sepsal pro MF Dnes, kterou si v roce 2013 koupil, komentář, v němž vysvětlil, jak se dívá na ochranu životního prostředí.

„Chceme, aby Evropská unie byla tahounem celosvětového boje za snižování emisí skleníkových plynů, a jsme velmi rádi, že se k EU v tomto úsilí připojují i ostatní státy, jako Čína, Indie, Velká Británie, Japonsko a zejména i Spojené státy. Musíme zajistit, aby v boji s klimatickou změnou nebyli žádní černí pasažéři, kteří by naší ambice zneužívali a podráželi nohy našemu průmyslu. Není proto férové říkat, jak se o to někteří snaží, že ČR chce klimatické snahy EU blokovat či vetovat. Naopak – vždy jsme se snažili, abychom mohli jednotlivé evropské návrhy a opatření konstruktivně podpořit, pokud jsou v souladu s našimi možnostmi a jsou realistické,“ prohlásil český premiér

Z Babišova pohledu jsou realistické takové ekologické plány, které neohrozí český průmysl a dopravu. Vedle toho trvá Babiš na tom, že mezi ekologicky přijatelné zdroje energie musí být zařazeno i jádro. Česko, ležící v srdci Evropy bez většího počtu prudkých řek a bez větrných elektráren na pobřeží moře, nemá mnoho jiných možností, jak získávat energii, pokud se odkloní od spalování uhlí.

Babiš v této souvislosti odmítá, aby tuto energetickou revoluci platili ti nejchudší obyvatelé. Volá proto po celoevropské regulaci prodeje emisních povolenek.

„Pro ČR je ještě vedle toho zcela zásadní otázka energetické chudoby. A to především kvůli tomu, že přes 1,2 milionu domácností využívá ekonomický a spolehlivý systém dálkového centrálního vytápění, které je nicméně založeno na spalování fosilních paliv. Abnormální navýšení ceny povolenky bude mít za důsledek navýšení nákladů na topení pro řadu z nás. Je zcela nepřijatelné, aby náklady na energetickou tranzici nesli ti nejchudší občané. To prostě odmítám dopustit a věřím, že mě v tom podpoří i moji koaliční partneři a konečně i Evropská komise, kde má klimatickou agendu na starosti sociální demokrat Frans Timmermans,“ poznamenal šéf hnutí ANO.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mpTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Toto není Rusko, ale Francie: Brutální údery těžkooděnců. Zatčení rakouští školáci na výletě. Amputovaná varlata...

14:30 Toto není Rusko, ale Francie: Brutální údery těžkooděnců. Zatčení rakouští školáci na výletě. Amputovaná varlata...

Ve Francii pokračují masivní protesty proti nepopulární důchodové reformě. Bezpečnostní složky čelí …