Zásadní krok Vladimira Putina. Vybral směr?

05.01.2016 13:40

Ruská federace opět upravila svou Národní bezpečnostní strategii, dokument, který jasně ukazuje směřování celé země. Ten poprvé spatřil světlo světa v roce 1997, kdy jej sepsal Boris Jelcin; posledními úpravami však prošel 31. prosince 2015. A od někdejšího prozápadního směřování k současnému oficiálnímu ohlášení ruského izolacionismu byla dlouhá cesta. Informuje agentura Bloomberg.

Zásadní krok Vladimira Putina. Vybral směr?
Foto: kremlin.ru, tan
Popisek: Vladimir Vladimirovič Putin, prezident Ruské federace

Sloupkař agentury Bloomberg Leonid Beršidskij okomentoval ve svém posledním článku současné úpravy ruské Národní bezpečnostní strategie, jež je podle něj dokumentem, ze kterého lze vyčíst mnohé o politice Ruské federace a její současné paranoii vůči západnímu světu.

„Je dobře známo, že během svého třetího funkčního odbobí Putin kultivoval obraz západního nepřítele, jenž se snaží zničit Rusko,“ tvrdí Beršidskij a vysvětluje, že tato politika se stala součástí i onoho bezpečnostního dokumentu, což je vlastně jen jejím přímým, ačkoliv nikterak důležitým potvrzením.

Od doby, kdy dokument spatřil světlo světa, do jeho poslední úpravy v loňském roce uběhlo již osmnáct let. Tehdy za vlády Borise Jelcina se Rusko snažilo spolupracovat se Západem a udělat všechno pro zlepšení vztahů a ruská Národní bezpečnostní strategie tomu také odpovídala. Přesto v ní byla expanze NATO popsána jako přímé ohrožení ruské bezpečnosti. Větším nebezpečím ale byla ekonomická krize.

Prvních úprav se dokument dočkal při nástupu Vladimira Putina do funkce prezidenta v roce 2000. Stále se soustředil především na ekonomickou krizi, je však nutno podotknout, že došlo také ke změnám ve vnímání hrozby NATO.

„Byly zde i jiné, ne tak jemné změny,“ píše Beršidskij a poukazuje na tehdejší úpravy dokumentu, které se zabývaly především centralizací moci, což bylo v rozporu s původní Jelcinovou verzí a zároveň se stalo jedním z hlavních motivů Putinovy vlády.

Celý text zde

K další úpravě došlo roku 2009, kdy byl v Rusku prezidentem Dmitrij Medveděv. Jeho verze měla údajně vydržet nezměněná až do roku 2020 a byla mnohem asertivnější než ty předchozí a podle Beršidského dokonce „chvástavá“. „Tvrdila, že úpadek ruské ekonomiky byl odvrácen a že jejich nerostné bohatství pomáhalo zesílit mezinárodní vliv země.“ Dokonce i „tradiční pasáž o NATO“ byla podaná tak, že se jedná jen o malé trápení, které lze lehce překonat „asertivní diplomacií“.

V současnosti však vznikla doposud nejvíce protizápadní verze. „NATO a Evropská unie jsou viněny z neschopnosti zajistit bezpečnost Evropy a jako důkaz je uvedena migrační krize v EU. Zároveň obviňuje USA a EU z provedení protiústavního převratu na Ukrajině, který vedl až k ozbrojeném konfliktu. Západ je zde popsán jako moc, která svrhává „legitimní politické režimy“ a přináší nestabilitu. Politiku dvojího metru, kterou jisté státy uplatňují, dokument uvádí jako příčinu vzniku Islámského státu. Naopak ustoupila do pozadí ruská ekonomická krize.

Ve strategii jsou však zmíněny i obavy ze ztráty ruské identity, jednoty a hodnot. „Verze z roku 2015 je deklarací izolacionismu a obranných záměrů. Není zde ani špetka naděje, že by Putin plánoval bojovat s ruskou ekonomickou krizí zpřístupněním své země zahraničnímu kapitálu či hlubší integrací do světového trhu; ne, plánuje pokračovat v cestě zcela opačným směrem,“ píše Beršidskij.

„Stále na to má čas. I přes ty nejhorší ropné scénáře, má Rusko dostatek mezinárodních zásob do konce tohoto roku, ale možná, pokud bude postupovat skromně, až do prezidentských voleb v roce 2018,“ dodává Beršidskij s tím, že s ropnými zásobami vydrží zřejmě i „pověstná ruská trpělivost“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Úder Magdě Vášáryové: Kopec srandy s ňou bolo. Postrižiny. Robíš hanbu celému Slovensku. Podgurážená výčapníčka

9:28 Úder Magdě Vášáryové: Kopec srandy s ňou bolo. Postrižiny. Robíš hanbu celému Slovensku. Podgurážená výčapníčka

Slovenský poslanec za SMER-SD Luboš Blaha se vyjádřil k herečce a diplomatce Magdě Vášáryové. Ta v m…