Zásadní slovo v bitvě o syrské sirotky. Přišlo přímo z české ambasády v Sýrii. Babiš prý dostal tento vzkaz

17.09.2018 18:55

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) v uplynulém týdnu prohlásil, že odmítá návrh, se kterým přišla lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová, aby Česká republika přijala padesát syrských sirotků. Premiérův postoj někteří označili jako značně nelidský. Iniciativa Češi pomáhají se oproti tomu k návrhu postavila aktivně a pro ulehčení situace přišla rovnou se seznamem více než padesáti rodin, jež jsou ochotné se syrských sirotků ujmout. Pochopení Babiš ale našel například přímo u velvyslankyně v Sýrii Evy Filipi, která v přijímání sirotků ze Sýrie nevidí smysl, uvedl server Novinky.cz.

Zásadní slovo v bitvě o syrské sirotky. Přišlo přímo z české ambasády v Sýrii. Babiš prý dostal tento vzkaz
Foto: Hans Štembera
Popisek: Start kampaně Hnutí ANO k letošním komunálním a senátním volbám. Zúčastnil se předseda ANO a premiér Andrej Babiš, lídr kandidátky v Praze Petr Stuchlík, primátor a lídr kandidátky v Brně Petr Vokřál a primátor a lídr kandidátky v Ostravě Tomáš Macura

„Proč bychom je přijímali? Máme sirotky i u nás, musíme je připravit na vstup do života. Já se chci starat o české občany. Paní Šojdrová vychází z věcí, které nejsou reálné,“ reagoval v rozhovoru pro Právo na návrh Šojdrové o přijímání syrských sirotků český přemiér. Šojdrová se proto chce nyní s premiérem sejít a vysvětlit mu, že je potřeba, aby Česko projevilo solidaritu.

A že by to nebyl velký problém, se snaží dokázat iniciativa Češi pomáhají, která i přes Babišův odmítavý postoj sehnala rodiny, do nichž by sirotci mohli přijít a bylo by o ně dobře postaráno. „Disponujeme seznamem více než padesáti rodin, které projevily ochotu přijmout syrské děti mezi sebe. Další lidé nabízejí jinou formu podpory – výlety, svátky, doučování, odbornou psychologickou pomoc,“ sdělila iniciativa.

Anketa

Kdyby si někdo v ČR na své náklady chtěl vzít domů sirotka ze Sýrie, měl by k tomu dostat možnost?

8%
92%
hlasovalo: 14721 lidí
Připraven je navíc prý i státní aparát. Jediné, co podle iniciativy chybí, je politické rozhodnutí, na jehož základě by se Česká republika mohla postarat o „dvě třídy“ dětí utíkajících před válkou. „Bohatá a sebevědomá země se silnou tradicí pomoci slabým a bezmocným by něco takového měla dokázat,“ jsou přesvědčení její představitelé.

  • Původní zdroj ZDE

Premiéra Andreje Babiše za jeho postoj, že nepřijmeme jediného sirotka, zkritizovali především opoziční politici. K věci se například zcela opačně postavil také Babišův koaliční partner – ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD).

Podporu však Babiš získal u české velvyslankyně v Sýrii Evy Filipi, která se podle Novinek.cz staví na stranu předsedy vlády. V přesunu sirotků podle svých zkušeností nevidí smysl hlavně s kulturní a sociální odlišností naší země. Je prý daleko významnější pomáhat na místě, což Česko činí v rámci humanitární a rozvojové spolupráce.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…