Zásah do voleb? Sociální sítě schovávaly článek o kšeftech Bidenovy rodiny na Ukrajině

16.10.2020 12:28

V listopadu by si občané Spojených států měli volit prezidenta. Obhájí post Donald Trump, nebo ho vystřídá Joe Biden? Ať už to bude ten či onen, není bez zajímavosti, že do politického boje výrazně promlouvají i sociální sítě. Sociální sítě, jmenovitě Facebook a Twitter, odmítly šířit text kritický k Bidenovi, který vyšel v New York Post.

Zásah do voleb? Sociální sítě schovávaly článek o kšeftech Bidenovy rodiny na Ukrajině
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka USA
reklama

New York Post přinesl informace o aktivitách Huntera Bidena, syna prezidentského kandidáta Joa Bidena na Ukrajině. Pozornost veřejnosti obrátil také k videu, na kterém syn prezidentského kandidáta pravděpodobně užíval drogy.

Trump viní Joa Bidena, že ještě jako viceprezident tlačil na to, aby se společnosti Burisma působící na Ukrajině vyšetřovatelé nevěnovali. Ve společnosti působil syn Joe Bidena Hunter Biden.

New York Post upozornil na některé informace, které potvrzovaly napojení rodiny Bidenových na ukrajinskou postmajdanskou reprezentaci. Včetně toho, že Hunter Biden měl Ukrajincům nabízet konexe na svého tatínka, v té době viceprezidenta USA.

Později patřil Joe Biden k nejvěrnějším sympatizantům ukrajinského Majdanu. V roce 2014 jezdil do Kyjeva opakovaně, účastnil se inaugurace prezidenta Porošenka i několika výročních oslav. Patřil také k nejaktivnějším kritikům role Ruska a prezidenta Putina. 

Když článek vyšel, sociální sítě Facebook a Twitter blokovaly jeho šíření. Šéf Twitteru Jack Dorsey se za to nakonec omluvil. Uznal, že Twitter neudělal dobře, když šíření článku blokoval, aniž by bylo jasně vysvětleno, proč tak činí. Stalo se tak po velkém tlaku, včetně pověstného Twitteru prezidenta Trumpa.

Naše komunikace ohledně akce spojené s článkem New York Post nebyla skvělá. A blokování sdílení adres URL prostřednictvím tweetu nebo DM s nulovým kontextem, proč je blokujeme, bylo nepřijatelné,“ uvedl Dorsey.

Facebook vysvětloval svůj postoj tím, že nebylo možné některé publikované informace ověřit.

Téma vyvolalo rozruch napříč celým mediálním světem, včetně České republiky. Šéfredaktor serveru Info.cz si v této souvislosti položil otázku, zda nenastal čas regulovat sociální sítě, když takto zasahují do předvolební situace. „Chování Facebooku a Twitteru je mnohem nebezpečnější než ruská propaganda. Měli bychom zakročit,“ napsal Půr. Zatímco Facebook výrazně omezil dosah příspěvků, Twitter jeho zveřejnění v podstatě rovnou zakázal. „Je to naprosto skandální praxe, proti níž jsou ruští propagandisté parta nýmandů,“ doplnil ještě.

Podle jeho názoru proto nastal čas významněji regulovat fungování sociálních sítí. Připomněl, že i v českých médiích se objevují články, které vychází z uniklých dokumentů a odpovídající místa, která by se k informacím z těchto dokumentů mohla vyjádřit, tak často odmítají činit, takže informace obsažené v dokumentech není kde ověřit. A v takovém případě by je Facebook či Twitter mohli blokovat i u nás. Stačí si vzpomenout na uniklou e-mailovou komunikaci expremiéra Bohuslava Sobotky.

„Existuje podezření, že Facebook, Twitter či Google sledují vlastní politické záměry a neštítí se je uskutečňovat. Kauza Huntera Bidena je jen potvrzením takových domněnek. Pokud bychom dovolili, aby technologičtí giganti v tomto pokračovali, dostáváme se od demokracie k velmi tvrdému korporativismu, kde politiku určuje nikým nevolené představenstvo několika málo vybraných firem. Politici jsou pak jenom loutky, které uskutečňují jejich zájmy,“ upozornil Půr.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kauza Prymula: To pěkně smrdí. Expert cítí tajné služby

14:07 Kauza Prymula: To pěkně smrdí. Expert cítí tajné služby

Zbrojní analytik a někdejší zaměstnanec ministerstva obrany Jaroslav Štefec podotkl, že akce kolem m…