Zastavení exekuce není konec. Exekutoři klidně vymáhají dále

02.07.2014 21:14

Ústavní a Nejvyšší soud svými rozhodnutími zastavily vymáhání exekucí u nesplácených spotřebitelských půjček, o jejichž zahájení rozhodli soukromí rozhodci. Exekutoři si však dokázali najít cestu alespoň k části svých peněz. Od dlužníků vymáhají náklady za jednou zahájené exekuční řízení. I přes to, že bylo soudy zastaveno.

Zastavení exekuce není konec. Exekutoři klidně vymáhají dále
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moc toho není, ale aspoň něco

Soudci Ústavního a Nejvyššího soudu si vzali na paškál rozhodčí doložky u obchodních smluv. Ty totiž umožňují, v případě že dotyčný nesplácí, aby o věci mimosoudně rozhodl soukromý rozhodce určený věřitelem. Výrok rozhodce se stává posléze spouštěčem exekuce.

Rozhodčí doložky jsou běžnou součástí obchodních smluv. Nicméně v minulosti byly zneužívány k tomu, aby se lichváři a některé úvěrové společnosti dostávali k nemovitostem nic netušících lidí, kteří chtěli půjčky vracet, ale třeba se jen zpozdili s úroky. A takové praxi se Ústavní a Nejvyšší soud rozhodly vystavit stopku a začaly výroky rozhodců rušit, což v důsledku znamenalo zastavení probíhajícího exekučního procesu.

Dlužníci mohou žalovat stát

Exekutoři s rozhodnutím soudů nesouhlasí. Podle nich dluh reálně existuje a tak vymáhají alespoň náklady za zastavené exekuce. Dlužníkům pak radí, že mohou žalovat stát pro špatný úřední postup.

Server Novinky.cz postup exekutorů dokládá na příkladu Kateřiny K. z Holčovic. Ta dlužila úvěrové firmě Essox přes 135 tisíc korun. Exekuce na ni byla soudem zastavena pro neplatnost rozhodčí doložky v uzavřené smlouvě. Věřitel rozhodnutí soudu respektoval a dal pokyn exekutorovi, aby dluh již nevymáhal. Exekutor vydal usnesení, že mu má Kateřina K. zaplatit čtyři tisíce dvě stě třicet pět korun. Z toho tři tisíce pět set korun činí paušální náhrada hotových výdajů, určená vyhláškou ministerstva spravedlnosti, a sedm set třicet pět korun činí DPH.

„Exekutor sice zahájil exekuci v dobré víře, jenže ani paní Kateřina nemůže za vývoj judikatury. Rozhodčí doložku ve smlouvě formuloval věřitel, firma Essox, a že ji formuloval neplatně, je jeho věc. Náklady na zastavenou exekuci mají jít tedy k tíži věřiteli, a ne dlužnici,“ uvedl Petr Němec z právnického projektu, který se zaměřuje proti exekucím serveru novinky.cz. Podle něho právní náklady spojené s neplatným rozhodčím nálezem nemá nést dlužník ani následně pak stát, ale věřitel a ten pak má žalovat rozhodce.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…