Zastavte své hackerské útoky, udeřil na Moskvu Západ. A Rusko odpovídá...

04.10.2018 20:06

Představitelé tajných služeb Nizozemska, Velké Británie a Spojených států informovali své vlády, že se Ruko pokusilo o kybernetický útok na několik mezinárodních organizací. I na Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Ruská strana obvinění odmítla. S podobnými úvahami prý mohl přijít jen někdo „s opravdu velkou představivostí“.

Zastavte své hackerské útoky, udeřil na Moskvu Západ. A Rusko odpovídá...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Klávesnice

Zástupci vlád Spojených států, Velké Británie a dalších západních zemí vydali ve čtvrtek ostrá prohlášení. Podle agentury Reuters šlo o jedny z nejostřejších vyjádření od konce studené války. Západní země vyzvaly Rusko, aby okamžitě zastavilo své hackerské útoky směřující na některé západní organizace. Za ruskými útoky má stát zpravodajská služba známá pod zkratkou GRU.

Nizozemská vláda ve spolupráci s vládou Jejího Veličenstva odhalila čtyři údajné špiony, kteří se pokoušeli v dubnu tohoto roku v Haagu narušit bezpečnost OPCW. Tyto čtyři osoby byly vyhoštěny. Spojené státy obvinily sedm dalších údajných agentů, že se pokusili napadnout antidopingovou organizaci. Sluší se připomenout, že ruskou sportovní scénou otřásá již mnoho měsíců dopingový skandál. Podávání dopingu sportovcům mohlo být státem tolerováno. I toto obvinění Moskva striktně odmítá.

Politici členských států NATO na jednání v Bruselu ruské akce odsoudili. Ministr obrany Spojených států Jame Mattis zdůraznil, že Rusko za ty akce musí zaplatit, přičemž cest, jak toho dosáhnout, je podle jeho názoru několik. „Náš vzkaz je jasný. S našimi spojenci odhalíme a zareagujeme na všechny pokusy GRU o podkopání mezinárodní stability,“ doplnil britský ministr zahraničí Jeremy Hunt. Na stranu Britů se postavili také zástupci australské a novozélandské vlády.

Mluvčí ruského Ministerstva zahraničí odmítla s tím, že je mohl vyslovit jen někdo „s opravdu velkou představivostí“. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

22:52 „Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

Lídři Zlínského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastni…