Zástupce ukrajinských povstalců ve Francii chtěl „řádně informovat“. Skončil ve vazbě

14.04.2019 20:51

Hubert Fayard, který před rokem a půl v Marseille otevřel zastoupení samozvané Doněcké lidové republiky, je podezřelý z kuplířství a od 4. dubna se nachází v zajišťovací vazbě. Informoval o tom deník Le Monde. List se odvolává na soudní zdroj a píše, že pro Fayarda „pracovaly dívky z východní Evropy“. Zprávu převzala ČTK.

Zástupce ukrajinských povstalců ve Francii chtěl „řádně informovat“. Skončil ve vazbě
Foto: wikipedia
Popisek: Francouzská vlajka.
reklama

Fayardovo zastoupení je ve skutečnosti nezisková organizace, která sídlí v malé kanceláři u centra Marseille a hrozí ji rozpuštění. O to požádal státní zástupce v Aix-en-Provence, ale proces se ještě neuzavřel.

Samozvaný zástupce ukrajinských proruských separatistů se nejprve pohyboval na krajně pravicové scéně, zastával funkce v Národní frontě (nynější Národní sdružení). Byl též zástupcem starostky městečka Vitrolles nedaleko Marseille. V roce 2007 založil seznamovací kancelář Amour de Russie (Láska z Ruska), která sídlila na stejné adrese jako zastoupení Doněcké lidové republiky.

Po cestě na východ Ukrajiny, kam se vydal v červnu 2017, začal sympatizovat se separatisty a chtěl o situaci v jimi ovládané části Donbasu „řádně informovat“ a hájit zájmy takzvané Doněcké lidové republiky.

Obdobným případem se zabývaly i české soudy. Olomoucký vrchní soud loni v dubnu potvrdil zrušení samozvaného doněckého konzulátu v Ostravě. Činnost spolku, u kterého soud zároveň nařídil likvidaci, byla podle usnesení nezákonná a překrývala se s činností jiných subjektů veřejné správy.

Spolek byl původně zapsán do obchodního rejstříku a jako předmět činnosti měl uvedenu spolupráci s doněckou oblastí. Jen dva dny poté si změnil stanovy a označil se za Zastupitelské centrum Doněcké lidové republiky a předsedkyně spolku Nela Lisková se označovala jako honorární konzulka.

„Což je v rozporu s vídeňskou úmluvou o konzulárních stycích, protože to nerespektuje územní celistvost Ukrajiny,“ uvedl mluvčí soudu Stanislav Cik.

Lisková centrum otevřela v Ostravě počátkem září 2016. Novinářům tehdy řekla, že v minulosti Doněckou lidovou republiku několikrát navštívila a osobně se jí dotkl tamní válečný konflikt.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kašlat na to! Klaus nečekaně udeřil na EU. Zazněl potlesk. A Brusel se začal činit

7:29 Kašlat na to! Klaus nečekaně udeřil na EU. Zazněl potlesk. A Brusel se začal činit

Vypovědět Lisabonskou smlouvu a tím se zbavit diktátu z Bruselu. Takový návrh předložil Poslanecké s…