V desáté městské části dosud Vlasta vládla s Piráty a ODS, v opozici je TOP 09 spolu s hnutím ANO. Odvolání obou politiků podle mluvčího Prahy 10 Jana Hamrníka podpořili zastupitelé všech klubů kromě Vlasty, která sdružuje nezávislé zastupitele a členy STAN, KDU-ČSL a Desítky pro domácí. Kašpar je členem STAN, Chmelovou hnutí podpořilo do podzimních senátních voleb.
„Ani jeden z nich nedokázal jasně rozptýlit pochybnosti o tom, jestli jsou se současnou kauzou nějak spjatí,“ uvedl předseda TOP 09 v Praze 10 Radek Lojda. Nyní již bývalá starostka jakékoliv problematické vazby odmítla. Po odvolání obou politiků následně na funkci v radě rezignovala i Sedmihradská a celá koalice Vlasta podle Chmelové přechází do opozice. Opoziční zastupitel Vladimír Novák (Starostové pro Prahu) následně navrhl odvolání celé rady, což zastupitelé neschválili.
Zastupitelé Prahy 10 dnes budou jednat o připomínkách městské části k připravovanému novému územnímu plánu, což je podle Chmelové pravým důvodem odvolání. „Na Prahu 10 se vracejí kmotři, protože se jim nehodí zásadní připomínky k metropolitnímu plánu ohledně lokality Trojmezí,“ uvedla s odkazem na rozsáhlé nezastavěné území na pomezí Prahy 10, 11 a 15, o jehož zachování se dlouhodobě zasazuje.
Podle Lojdy ani Chmelová, ani Kašpar i přes nabízenou příležitost nevysvětlili vazby na pražskou organizaci STAN a Hlubučka. „Jejich odvolání tak bylo jedinou cestou, jak zabránit tomu, aby dál poškozovali přinejmenším dobré jméno Prahy 10,“ sdělil. Chmelová v komunálních volbách neplánuje obhajovat funkci starostky a na prvním místě kandidátky koalice Vlasta ji nahradil právě Kašpar.
Podle klubu Pirátů bylo odvolání přímou reakcí na korupční kauzu pražské organizace hnutí STAN. „Z podstaty svých stranických pozic byla kandidátka STAN do Senátu Renata Chmelová i pražský místopředseda STAN David Kašpar v blízkém kontaktu s obviněným předsedou Petrem Hlubučkem. Oba odvolaní politici měli velký vliv na nakládání s obecními pozemky, rozdělování městských dotací i obsazování pozic v orgánech města,“ uvedli Piráti z Prahy 10 na facebooku.
Praha 10 je podle počtu obyvatel po Praze 4 druhou největší pražskou městskou částí, žije v ní zhruba 110 000 lidí. Zahrnuje celé katastrální území Vršovic a části Strašnic, Malešic, Záběhlic, Michle, Vinohrad, Hrdlořezů, Hloubětína a Žižkova.
Praha 10 loni skončila ve schodku 36 mil. Kč
Radnice Prahy 10 loni hospodařila s příjmy a výdaji kolem 1,1 miliardy a schodkem 36 milionů korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který na svém dnešním jednání schválili zastupitelé městské části. V roce 2020 zaznamenala městská část schodek 115 milionů korun.
Na běžné výdaje šlo loni 945 milionů a na investice 191 milionů korun. „Konečný schodek rozpočtu ve výši 36 milionů korun je výsledkem odpovědného čerpání výdajů a aktivního získávání dotací a byl zcela kryt finančními prostředky z prodejů majetku minulých let,“ stojí ve schváleném dokumentu. Lepší než plánovaný výsledek je podle radnice daný mimo jiné získáním dotací od magistrátu.
Praha 10 loni podle schváleného rozpočtu plánovala hospodařit s příjmy 784 milionů, výdaji 1,1 miliardy a schodkem 344 milionů korun. Rozdíl radnice chtěla pokrýt z rezerv či předpokládaných dotací od města a státu. Na investice mělo jít 285 milionů korun. Reálné hospodaření se od schváleného plánu v pražských městských částech obvykle významně liší, což může být dáno například nevyčerpáním peněz určených na investice.
Předloni hospodařila Praha 10 s příjmy zhruba jedné miliardy a výdaji 1,14 miliardy korun, rozdíl 115 milionů korun pokryla z dřívějších přebytků.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.