Zavírají nám školy a i jinak házejí klacky pod nohy. Nejmenší slovanský národ se ozývá z Německa

10.04.2025 11:01 | Reportáž

„Administrativa v Německu od roku 2001 stále snižuje počet škol a tříd, kde se žáci učí náš jazyk a dějiny. Takže povědomí o našem národě v mladé generaci zaniká. Bráníme se tomu, ale daří se nám to jen málo,“ říká jeden z hlavních představitelů Lužických Srbů Hajko Kozel. Německo jim hází pořád klacky pod nohy, proto si založili vlastní parlament. Ten však, jak nám napsali ze saského ministerstva vnitra, nemá oporu v žádném německém zákoně ani v ústavě.

Zavírají nám školy a i jinak házejí klacky pod nohy. Nejmenší slovanský národ se ozývá z Německa
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V Žitavě

„Od roku 2001 musíme bránit naše lužickosrbské školství v Sasku i v Braniborsku, protože se školní úřady snažily zabírat naše školy a třídy a oslabit jejich lužickosrbský profil. Jelikož nám bylo stále namítáno, že organizace Domowina může hovořit jen za své členy, tak jsme vytvořili volený Lužickosrbský sejm a po druhých volbách začneme nyní zase rokovat,“ říká Hajko Kozel, který byl při nedávných volbách do zmíněného orgánu opětovně zvolen. Přečtěte si, jaké má jedna z národnostních menšin Spolkové republiky Německo problémy.

Školy a volby

Starší právník a historik Hajko Kozel žije v Bautzenu alias Budyšíně, hlavním sídle Hornolužických Srbů. Mezi Lužickými Srby je známou a uznávanou autoritou. Umí samozřejmě německy, ale kromě horno- a dolnolužičtiny hovoří i několika dalšími slovanskými jazyky, takže i plynně česky. Setkali jsme se v kavárně Srbského muzea, jehož expozice a budova by mohla být příkladem všech menších muzeí. Nachází se právě v Budyšíně uvnitř hradeb nad řekou Sprévou. Jenže, jde asi jen o pozlátko možného zániku jednoho malého národa.

„Některé problémy se s námi táhnou. Asi tím nejpalčivějším je školství. Saská administrativa stále snižuje počet škol, kde se žáci učí náš jazyk a dějiny. A v Braniborsku úřady oslabují lužickosrbský profil našich škol. Takže povědomí o našem národě v mladé generaci zaniká. Bráníme se tomu, ale daří se nám to jen málo,“ říká levicově zaměřený intelektuál Kozel a dodává: „Když jsme oslovili saské a braniborské ministerstvo vnitra, jestli bychom nemohli uspořádat volby do našeho parlamentu, tedy Lužickosrbského sejmu, společně s volbami do zemských sněmů, odmítli to. Přitom by šlo jen o malou administrativní změnu. Museli jsme tedy volby dělat korespondenčně.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Obroda strany

Můžete sdělit, kolik členů za poslední rok stranu opustilo a kolik nových jich přišlo? A budete ve volbách sázet na nové tváře? Co jsem zatím postřehla, tak kandidují zas ti samí. PS: Co vlastně říkáte na to, že Lipavský přešel zrovna k ODS, kterou vaše strana tak kritizuje? A myslíte, že lze zabrán...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Poučte se z nedávné historie, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuselaco , 10.04.2025 12:58:54
Za 2. světové války zabili více než 27 milionů Slovanů. Co čekáte od postnacistického Německa?

|  11 |  0

Další články z rubriky

Dobytci z východu! Předák taxikářů hovoří o džungli na silnici a ve státní správě

15:16 Dobytci z východu! Předák taxikářů hovoří o džungli na silnici a ve státní správě

„Tak dlouho šetřila až skončila na invalidním vozíku,“ zní poučení z jednoho příběhu. Paní začala dí…